Zwiedzanie spalarni odpadów

Zwiedzanie spalarni odpadów – drugi sezon

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (ZUO) poinformował, że rozpoczął się drugi sezon zwiedzania EcoGeneratora, czyli szczecińskiej spalarni odpadów.

„Zobaczyłem bramę do piekła” – w taki sposób wizytę w EcoGeneratorze opisał Kacper z klasy VIc Szkoły Podstawowej nr 51. Była to pierwsza grupa, która odwiedziła szczecińską spalarnię po wakacyjnej przerwie – podaje ZUO.

Zwiedzanie spalarni odpadów w Szczecinie – ruszył drugi sezon

Odwiedzjący spalarnię uczniowie najpierw zobaczyli prezentację na temat nowoczesnej gospodarki odpadami i dowiedzieli się, dlaczego recykling i przetwarzanie odpadów w energię są konieczne ze względu na ochronę środowiska przyrodniczego. Później obejrzeli najciekawsze elementy zakładu: halę procesową, bunkier odpadów i rozpalony ruszt – informuje szczeciński zakład.

„Jesteśmy pod dużym wrażeniem. Spodziewałam się jakichś hałd śmieci, nieprzyjemnych zapachów, a tu czysto i porządek” – stwierdziła Magdalena Dżugaj, wychowawczyni klasy VIc. Z kolei Katarzyna Stachowicz, mama jednego z uczniów zaznaczyła: „Zgłosiłam się jako opiekunka grupy, bo bardzo chciałam zobaczyć tę instalację. Masa odpadów w bunkrze robi ogromne wrażenie i uświadamia, jak dużo odpadów wytwarzamy. Dobrze, że taki zakład powstał w Szczecinie” – chwali się opiniami uczestników wycieczki ZUO.

Szczeciński zakład zaznacza, że dzieciom chwytak do przerzucania odpadów w bunkrze przypomina ten do łapania pluszaków w automatach zręcznościowych i że będą namawiać koleżanki i kolegów do zwiedzania EcoGeneratora. Jedna z uczennic zwiedzających EcoGenerator stwierdziła, że „Koniecznie trzeba tu przyjechać, na żywo spalarnia jest ciekawsza niż na zdjęciach”.

Przy okazji ZUO przypomina, że spalarnia rozpoczęła pracę w grudniu 2017 r., a ścieżka edukacyjna została udostępniona zwiedzającym 21 marca br. Przez trzy miesiące spalarnię odpadów komunalnych na Ostrowie Grabowskim zobaczyło 1410 osób (w tym 123 opiekunów) w 61 grupach.

Spalarnia jest udostępniana do zwiedzania we wtorki, środy i czwartki o godz. 9:00 i 11:00, uczniom od klasy drugiej szkoły podstawowej wzwyż. Grupy mogą liczyć do 25 osób, a wizyta trwa ok. 1,5 godziny.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUO Szczecin

fot. ZUO Szczecin

partner portalu

reklama

reklama

reklama