ZUSOK jest gotowy

ZUSOK jest gotowy w 80%

Prace na budowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów na stołecznym Targówku weszły w ostatnią fazę. Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, czyli w skrócie ZUSOK jest gotowy w 80%. W pełni ZUSOK zacznie funkcjonować w przyszłym roku.

Największa w Polsce instalacja

Jak podał Urząd m.st. Warszawy (UM), przy ul. Zabranieckiej powstanie największa w Polsce instalacja termicznego przekształcania odpadów. Dzięki rozbudowie obiekt zwiększy swoją moc 7-krotnie. Instalacja będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton odpadów rocznie, a w zamian wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.

W zakładzie będzie działać też sortownia. Rocznie będzie mogło do niej trafić 30 tys. ton odpadów. To strumień odpadów z pojemników niebieskich (na papier) i żółtych (na plastik i metal).

– To największa inwestycja komunalna w Polsce. Gdy ją ukończymy, pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska i klimatu sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

ZUSOK jest gotowy w 80% – aktualny stan robót

Obecnie roboty prowadzone są równocześnie na wielu frontach – zaznacza UM. Przy inwestycji każdego dnia pracuje około tysiąca osób. Generalny wykonawca realizuje roboty budowlane, wykończeniowe, elektryczne i mechaniczne.

Z placu budowy został już wycofany największy żuraw wieżowy. Przez ostatnie 1,5 roku wykorzystywany był on m.in. przy montażu dwóch linii kotłów i instalacji oczyszczania spalin. Jego demontaż umożliwił kontynuację prac związanych z domknięciem pokrycia dachu na nowej hali kotłów.

ZUSOK jest gotowy

Kończą się prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni. Wykonawca finalizuje też montaż bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów. Kontynuowane są prace montażowe przy orurowaniu instalacji kotłowych. W obu nowych kotłach wykonywane jest również ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian.

Prowadząca do hali wyładunku stumetrowa estakada z podgrzewaną nawierzchnią wymaga jeszcze jedynie montażu instalacji oświetlenia i położenia ostatniej warstwy asfaltu. Na drogach przy estakadzie położono już finalną warstwę nawierzchni.

Trwają dostawy oraz montaż urządzeń linii sortowniczej, największe elementy linii zostały już umieszczone na swoich miejscach. Rozpoczął się też montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno. Montaż samych silosów zaplanowano na ten miesiąc – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. C. Warś

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu