Zmiany w systemie gospodarowania odpadami

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami

Wprowadzenie możliwości kompostowania bioodpadów oraz połączenie dwóch frakcji odpadów – takie zmiany w systemie gospodarowania odpadami czekają mieszkańców domków jednorodzinnych w Olsztynie – poinformował Urząd Miasta Olsztyna (UM).

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami – niższa opłata śmieciowa dla kompostujących

Podczas minionej sesji Rady Miasta, która odbyła się 30 września br., miejscy rajcy zdecydowali, że od stycznia mieszkańców domków jednorodzinnych czekają zmiany w systemie gospodarowania odpadami. Po pierwsze – każdy, kto założy własny kompostownik i nie będzie tym samym oddawał bioodpadów będzie mógł liczyć na ulgę w opłacie śmieciowej w wysokości 1 zł za osobę w rodzinie.

Przydomowe kompostowanie to jedna z najbardziej ekologicznych metod pozbywania się odpadków. Można je składować w specjalnym pojemniku lub bezpośrednio na ziemi. Dotyczy to śmieci „bio”, np. resztek warzyw, owoców, obierek, czy skorupek jaj. W efekcie tlenowego rozkładu biomasy, można otrzymać naturalny, bardzo cenny nawóz organiczny. I wykorzystać go do użyźnienia gleby – przekonuje Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska UM.

Olsztyński magistrat liczy, że ulgi w cenie odbioru odpadów zachęcą mieszkańców do zakładania kompostowników.

Jeden worek zamiast dwóch, czyli zmiany w systemie gospodarowania odpadami

Kolejna zmiana polega na połączeniu worków brązowych na odpady typu „bio” z workami czarnymi na odpady zielone. – To bardzo podobna frakcja. Ustawa dała nam w końcu możliwość połączenia tych odpadów, jest to także wykonalne ze względów technologicznych związanych z zagospodarowaniem odpadami, zatem postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości – dodaje Ewa Łukasik-Błażejewicz z Wydziału Środowiska UM.

Oznacza to, że od stycznia mieszkańcy domków jednorodzinnych będą otrzymywali już tylko worki brązowe i w nich będą umieszczać zarówno resztki jedzenia, jak i odpady zielone – dodaje magistrat.

Olsztyńscy urzędnicy tłumaczą też w jaki sposób będzie można skorzystać z ulgi za kompostowanie. Otóż w deklaracjach, które mieszkańcy będą niedługo składać, będzie można zadeklarować korzystanie z kompostownika, co automatycznie da olsztynianom możliwość wpłacania o 4 zł mniej miesięcznie.

Nie tylko zmiany w systemie gospodarowania odpadami, ale także edukacja odpadowa

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że w Olsztynie rozpoczęła się dystrybucja komiksu, który w lekki i przyjemny sposób ma nauczyć pierwszoklasistów jak prawidłowo segregować odpady. Miejscy urzędnicy postanowili wydać komiks, by w przyjazny, zabawny i łatwo przyswajalny sposób nauczyć młode pokolenie dobrych nawyków – zaznacza UM.

Do tej pory skupialiśmy się na dorosłych uczestnikach systemu gospodarki odpadami. Dla odmiany pomyśleliśmy o najmłodszych, którzy uczą się samodzielnie czytać i w ekspresowy sposób przyswajają wiedzę, a zdobyte umiejętności traktują niezwykle serio, zawstydzając tym często swoich rodziców – podkreśliła Ewa Łukasik-Błażejewicz.

Bohaterem komiksu jest chłopiec o imieniu Miki, któremu towarzyszą… dziki. – Podeszliśmy do tematu z przymrużeniem oka. Przyjaciółmi Mikiego jest gromada zaprzyjaźnionych dzików, które pomagają mu edukować mieszkańców – dodaje dyrektor Zdanowski.

Postacie w jasny, przejrzysty, a jednocześnie wyczerpujący sposób pokazują jak prawidłowo segregować odpady i co można, a czego nie wolno wyrzucać do konkretnych pojemników. Do olsztyńskich podstawówek mają trafić dwa tysiące takich książeczek.

Na podstawie olsztyn.eu i olsztyn.eu

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama