ZGK zaprasza do nowego PSZOK-u

Zielonogórski ZGK zaprasza do nowego PSZOK-u

Niewiele ponad rok od otrzymania dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze (ZGK) zaprasza do nowego PSZOK-u, czyli punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

zaprasza do nowego PSZOK-u

„SZOK! Otwieramy nowy PSZOK!” – takie hasło towarzyszyło otwarciu nowego PSZOK-u w Zielonej Górze. Jak zaznacza ZGK, punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych to miejsce, w którym zielonogórzanie mogą bezpłatnie oddać zebrane w sposób selektywny odpady. Do PSZOK-u można przywieźć m.in.: czysty gruz, makulaturę, plastik /puszki aluminiowe/ butelki szklane, a także złom i tekstylia. Ponadto w PSZOK-u przyjmowane są: szkoło odpadowe (m.in. szyby okienne), odpady biodegradowalne, a także czysty styropian, sprzęt RTV/AGD i opony.

ZGK zaprasza do nowego PSZOK-u i zachęca do korzystania ze Szperowiska

Nowy PSZOK to nie tylko miejsce, w którym można oddać odpady – przekonuje ZGK. Zielonogórska spółka dodaje, że do dyspozycji mieszkańców na terenie PSZOK-u oddane zostało także Szperowisko, czyli miejsce, w którym odpady zamieniają się w potrzebne rzeczy. Coś, co dla kogoś jest już zwykłym śmieciem, dla kogoś innego może okazać się czymś bardzo przydatnym. Dlatego w Szperowisku będzie można znaleźć wszystko to, co przywożą mieszkańcy, czyli meble, foteliki samochodowe, drobną elektronikę czy książki. Będą tam także panele podłogowe, farby, tapety czy kafelki. Jest również tablica, na której będą pojawiać się ogłoszenia od zielonogórzan, którzy mają do oddania wersalkę, pralkę czy kosiarkę – tłumaczy ZGK.

W Szperowisku będą dokonywane drobne naprawy rzeczy, które trafiają do PSZOK-u. A jakie są zasady działania Szperowiska? Tłumaczy je ZGK: gdy do PSZOK-u trafi odpad, w którym pracownicy ZGK dostrzegą potencjał, to zostanie on – jeśli będzie taka potrzeba – naprawiony. Następnie będzie on czekał na to by znaleźć nowy dom i zyskać drugie życie.

ZGK zaprasza do nowego PSZOK-u, który kosztował ponad 3,35 mln zł

Zakład Gospodarki Komunalnej przekonuje, że idea Szperowiska doskonale wtapia się w promowane przez spółkę wartości. Firma podkreśla, że przez swoje działania namawia zielonogórzan nie tylko do segregacji odpadów, ale i do wcielania w życie idei zero waste. Promuje także gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dlatego w nowym PSZOK-u nie mogło zabraknąć ścieżki edukacyjnej. W otoczeniu zieleni osoby odwiedzające punkt będą mogły przypomnieć sobie dlaczego ważne jest sortowanie odpadów.

zaprasza do nowego PSZOK-u

Modernizacja PSZOK-u była możliwa dzięki dofinansowaniu z POIiŚ. Całkowita wartość projektu to ponad 3,35 mln zł, z czego ponad 2,3 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 3 x ZGK w Zielonej Górze

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama