Ze zużytych śmigieł elektrowni

Meble miejskie ze zużytych śmigieł elektrowni wiatrowych

Firma Panattoni chwali się, że wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w 15 lokalizacjach tego dewelopera znajdują się meble miejskie wykonane ze zużytych śmigieł elektrowni wiatrowych. W 2023 r. takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach – zapowiada firma.

Meble miejskie – efekt współpracy z firmą prowadzącą recykling śmigieł elektrowni wiatrowych

Kilkadziesiąt leżaków, ławek i huśtawek wykonanych ze skrzydeł turbin wiatrowych stanęło na terenach zieleni i rekreacyjnych wokół obiektów wspomnianej firmy. Stanęły one m.in. w Krakowie, Kaliszu, Wrocławiu, Wałbrzychu, Małych Żernikach, Pruszkowie czy Nadarzynie. To efekt współpracy z firmą Anmet, która od ponad 20 lat specjalizuje się w recyklingu odpadów, a od 2015 r. oferuje recykling śmigieł elektrowni wiatrowych.

Ponowne zagospodarowanie turbin wiatrowych staje się w tej sytuacji kluczowe dla dalszego rozwoju energii wiatrowej i OZE w ogóle, a bez energii z odnawialnych źródeł nie osiągniemy celów unijnej taksonomii. Realizując naszą koncepcję „Go Earthwise with Panattoni” działamy holistycznie – stawiając na energię z odnawialnych źródeł, ale też realizując idee gospodarki obiegu zamkniętego. Cieszymy się, że wprowadzając meble z przetworzonych turbin możemy przykładać swoją cegiełkę, nie tylko implementując zieloną energię w naszych obiektach, ale też czyniąc jej wytwarzanie bardziej zielonym – powiedziała Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.

Liczba wykorzystywanych turbin wiatrowych będzie rosła

Skrzydła turbin wiatrowych, z których Anmet robi meble miejskie, służyły przez 25 lat. Jeden wiatrak w ciągu swojego życia oszczędził 36,5 tys. ton emisji CO2, która wiązałaby się z produkcją energii w elektrowniach cieplnych zasilanych paliwami kopalnymi.

Energetyka wiatrowa to – wg Panattoni – jeden z fundamentów przechodzenia Europy i Świata na zeromisyjność. W Polsce moc zainstalowana farm wiatrowych wynosiła na początku 2022 r. jedynie 7,2 GW. Kolejne inwestycje, w tym w farmy na Bałtyku, mają napędzać rozwój wykorzystania tego źródła. Podobnie w Unii Europejskiej, gdzie instalowane ma być średnio 18 GW mocy wiatrowych każdego roku aż do 2026 r. W 2021 r. Europa zainstalowała 17 GW nowych mocy w zakresie energii wiatrowej. To, jak podkreśla firma, ciągle za mało, by być na dobrej drodze do realizacji celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej na 2030 r. (wykorzystano dane windeurope.org). Dlatego można spodziewać się kolejnych wzrostów w zakresie budowy i wykorzystania kolejnych turbin.

Zużytych śmigieł elektrowni wiatrowych będzie przybywać

Firma powołuje się na publikację Uniwersytetu Cambridge pt. „Wind turbine blade waste in 2050”. Według niej, elektrownie wiatrowe na całym świecie mogą generować w połowie stulecia aż 43 mln ton odpadów. Z tego jedną czwartą w Europie. Tylko w najbliższych pięciu latach w Europie wycofanych może zostać blisko 15 tys. łopat turbin wiatrowych.

– Odpowiednie zagospodarowanie po okresie użyteczności będzie jednym z najważniejszych wyzwań najbliższych dekad. Panattoni pokazuje, że w tym pozytywnym trendzie swój udział może mieć także sektor nieruchomości przemysłowych – dodała Emilia Dębowska.

Na podstawie panattonieurope.com

fot. Panattoni

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Reklama

Reklama

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny