Zbiórka elektroodpadów

Zbiórka elektroodpadów. W Legnicy łatwiej

W Legnicy zwiększyła się liczba specjalnych kontenerów, nazywanych Miejskimi Punktami Elektroodpadów (MPE) – poinformował Urząd Miasta Legnica (UM). Powinno to stanowić ułatwienie dla mieszkańców, chcących pozbyć się odpadów problemowych.

Obecnie tego typu kontenerów, które służą do gromadzenia m.in. zużytych baterii, żarówek, opakowań po tonerach atramentowych, telefonów komórkowych, dyskietek, płyt CD i DVD jest już w mieście dziewięć.

MPE, czyli zbiórka elektroodpadów w Legnicy

Nowe wielofunkcyjne urządzenia ustawiono w szczególnie uczęszczanych miejscach, znajdują się one m.in. w pobliżu szkół podstawowych, nieopodal przystanku autobusowego czy centrum handlowego. Dołączyły one do już czterech funkcjonujących w mieście punktów.

Każdy kontener składa się z siedmiu tub z otworami wrzutowymi o odpowiednich kształtach, oznaczonych symbolami konkretnych elektroodpadów. Ich konstrukcja sprawia, że woda nie przedostaje się do wnętrza, a odpady nie zagrażają środowisku. Tuba przeznaczona do wrzucania zużytych żarówek wypełniona jest specjalnym materiałem zapobiegającym ich potłuczeniu – informuje UM.

Zbiórka elektroodpadów

Jak podaje legnicki magistrat, w ciągu roku funkcjonowania MPE zebrano łącznie 951 kg odpadów, z czego największą część stanowiły baterie – prawie pół tony oraz drobne urządzenia elektryczne i elektroniczne, których zebrano 219 kg. Mieszkańcy wrzucili do kontenerów także prawie 106 kg płyt CD, 105 kg żarówek i ponad 30 kg tonerów z drukarek. Urzędnicy podkreślają, że z każdym miesiącem obserwują coraz większe zainteresowanie tymi punktami, co w ich opinii oznacza, że legniczanie w pełni je zaakceptowali.

Kontenery działają w ramach Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów). Zebrane odpady przedsiębiorca prowadzący PSZOK-i przekazuje do firm wyspecjalizowanych w ich przetwarzaniu bądź unieszkodliwianiu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnica

fot. UM Legnica

partner portalu

reklama

reklama

reklama