Nie wiesz, co zrobić z wyborczymi banerami? Przywieź je do MPO Łódź, a tam zrobią z nich pożytek – zachęcał po wyborach Urząd Miasta Łodzi (UM). Ogłoszona przez magistrat inicjatywa pod hasłem „Dajmy banerom drugie życie!”, ma na celu zbiórkę i zagospodarowanie banerów wyborczych.
Zbiórka banerów wyborczych – w jaki sposób zostaną wykorzystane?
Łódzki magistrat zachęcał wszystkich kandydatów startujących w minionych wyborach samorządowych na terenie Łodzi do przekazania swoich używanych banerów wyborczych. Po ich przekazaniu banery będą mogły służyć nowym, szlachetnym celom. Banery można dostarczać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) przy ul. Zamiejskiej 1 w Łodzi. Można je tam dostarczać w godzinach pracy obiektu – poniedziałek, środa-piątek 7-18, wtorek 7-20, sobota 7-13. Zebrane materiały zostaną przekazane do schronisk i fundacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami. Tam posłużą jako izolacja i ochrona przed zimnem i wiatrem. Dodatkowo, część banerów zostanie wykorzystana do stworzenia oryginalnych miejskich gadżetów, które będzie można zdobyć jako nagrody w organizowanych przez miasto konkursach.
Część banerów zostanie poddana procesowi upcyclingu
Banery wyborcze wykonane są zazwyczaj z trwałego materiału, jak PVC. Nadają się zatem również do poddania procesowi upcyclingu (przetwarzania odpadów) na nowe produkty o wyższej wartości użytkowej lub estetycznej. Jest jednak pewien warunek – nie mogą być one pomazane, pomalowane bądź w jakikolwiek sposób uszkodzone. Co można z nich wykonać? Jak podał UM, będą to m.in. plecaki, pokrowce, ozdoby czy izolacje. Magistrat przekonuje, że wytworzone w ramach upcyklingu gadżety i przedmioty będą zaprojektowane w taki sposób, by nie było widać twarzy oraz nazwisk kandydatów oraz ich przynależności partyjnej.
Akcja „Dajmy banerom drugie życie!” to nie tylko sposób na zmniejszenie ilości odpadów. To również okazja do pokazania, że zaangażowanie społeczne i troska o środowisko przyrodnicze mogą iść w parze z polityką – podkreślił UM. Celem inicjatywy jest także promocja idei recyklingu i odpowiedzialnego gospodarowania zasobami.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot.