Nielegalny transport i porzucanie odpadów

Zatrzymani za nielegalny transport i porzucanie odpadów

Policja poinformowała, że funkcjonariusze z Zabrza dokonali zatrzymania dwóch mężczyzn, przewożących nielegalnie odpady i porzucających je na terenie miasta.

Podejrzani przyznali się do winy i zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Na czas trwającego postępowania prokurator objął ich policyjnym dozorem.

Nielegalny transport i porzucanie odpadów – zabrzańscy kryminalni w akcji

Zabrzańscy kryminalni, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, prowadzą śledztwo w sprawie porzuconych na terenie miasta odpadów. Są to zarówno odpady z tworzyw sztucznych, jak i odpady płynne, przechowywane w tzw. mauzerach (zbiorniki o objętości 1000-litrów).

Jak zaznacza Komenda Główna Policji (KGP), która o sprawie poinformowała na swojej stronie internetowej, w działania przeciw nielegalnemu postępowaniu z odpadami zaangażowani zostali również policjanci z zabrzańskiej drogówki. Prowadzili oni nasilone kontrole pojazdów ciężarowych. Funkcjonariusze z drogówki otrzymali wskazówki, jakiego typu pojazdy znalazły się na celowniku kryminalnych zwalczających przestępstwa przeciwko środowisku.

Stąd też uwagę naczelnika zabrzańskiej drogówki, gdy wracał po służbie do domu, zwróciła ciężarówka podobna do wskazanych przez kryminalnych. Jadąc za samochodem, policjant poinformował o tym dyżurnego bytomskiej komendy, prosząc o wsparcie miejscowych mundurowych. W efekcie pojazd ciężarowy został zatrzymany do kontroli. W jej trakcie okazało się, że dwóch mężczyzn w wieku 30 i 35 lat przewoziło nielegalnie trzy zbiorniki ciekłych odpadów. Ostatecznie miały one zostać porzucone. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie, a samochód zabezpieczono.

W trakcie podjętych przez kryminalnych czynności, w garażu należącym do żony jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli kolejnych sześć pojemników z ciekłymi odpadami. Okazało się także, że mężczyźni kilka dni wcześniej, na terenie zabrzańskich dzielnic Makoszowy i Zaborze, porzucili, pochodzące z zagranicy odpady z tworzyw sztucznych. Oględziny odpadów przeprowadzono w obecności pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty składowania i transportu odpadów wbrew przepisom. Na czas trwającego postępowania zostali oni objęci policyjnym dozorem.

Przy okazji KGP podkreśla, że tylko w ostatnim czasie na terenie Śląska, kryminalni zwalczający przestępczość przeciwko środowisku udaremnili kilkanaście prób nielegalnego składowania odpadów. Odpady miały być zdeponowane na terenie m.in.: nieczynnych żwirowisk i kopalń odkrywkowych oraz w opuszczonych halach magazynowych i pustostanach.

Na podstawie policja.pl

fot. Policja

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny