Nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych

Zatrzymani za nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych

Jak podała Komenda Główna Policji (KGP), członkowie grupy przestępczej w zbiornikach zdeponowanych w hali magazynowej, przechowywali duże ilości substancji płynnych. Były wśród nich m.in. pochodne rozpuszczalników i lakierów. W wyniku działania policjantów z Wydziału Kryminalnego z grójeckiej komendy, podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Grójcu. Tam usłyszeli szereg zarzutów zagrożonych karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych – członkowie grupy przestępczej w rękach policjantów

Kryminalni zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy transportowali będące odpadami substancje chemiczne. Zatrzymani w wieku od 28 do 69 lat są mieszkańcami powiatu grójeckiego, żyrardowskiego i wodzisławskiego – informuje KGP. W ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grójcu ustalono, że zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych. Śledczy ustalili mechanizm działania przestępców. Zgodnie z nim mężczyźni składowali wbrew przepisom odpady płynne będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów. Chemikalia przechowywane były w 120 pojemnikach o pojemności 1000 l, 200 l oraz 800 l. Proceder był realizowany na posesji należącej do jednego ze sprawców położonej na terenie gminy Pniewy (woj. mazowieckie). Według policji, nielegalna działalność stwarzała zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, mogła również doprowadzić do skażenia środowiska.

Łącznie zabezpieczonych zostało ponad 40 tys. litrów niebezpiecznych płynów, które przekazano gminie Pniewy. Policjanci podkreślają, że w zakresie zabezpieczenia miejsca i poboru próbek odpadów, współpracowali z pracownikami radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie i Jednostki Ratownictwa Gaśniczego Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Warszawie. W celu ustalenia składu chemicznego próbki odpadów trafiły do Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak zaznacza KGP, dzięki tej współpracy udało się szybko i precyzyjnie określić szkodliwość zdeponowanych substancji.

W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania substancji i odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom. Za te czyny grozi im do 8 lat więzienia. Wobec dwóch mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych zastosowane zostały poręczenia majątkowe. Czynności w sprawie trwają, a stróże prawa nie wykluczają, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Na podstawie policja.pl

fot. policja

reklama

reklama

reklama

 

reklama