Nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych

Zatrzymani za nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych

Stróże prawa z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (KWP) ustalili i zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w proceder nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów.

Nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych z zarzutami

Jak podaje na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji (KGP), śledczy, którzy od prawie dwóch lat rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, ustalili i zatrzymali kolejnych jej członków. Podejrzani wpadli w ręce funkcjonariuszy w różnych miejscach południowej i centralnej Polski. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Policjanci nad sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, pracowali od maja 2018 r. jak podaje KGP, w sprawie zatrzymano już 25 osób, którym zarzucono m.in. udział w grupie przestępczej. Wobec 19 podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy. Pozostałe zatrzymane osoby zostały objęte policyjnym dozorem i poręczeniami majątkowymi.

Nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych w halach magazynowych – zorganizowana grupa przestępcza rozpracowana przez śledczych

Kolejne zatrzymane osoby to 63-letni mieszkaniec Mikołowa, 41-letni mieszkaniec Siemianowic Ślaskich i 38-letni rybniczanin – podaje KGP. Według ustaleń stróżów prawa podejrzani wchodzili w skład rozpracowywanej, zorganizowanej grupy przestępczej. Jej działalność polegała na składowaniu w wynajmowanych halach magazynowych płynnych odpadów niebezpiecznych. Odbywało się to z pominięciem wytyczonych prawem procedur i bez poszanowania wymogów ochrony środowiska. Hale, w których nielegalnie umieszczano odpady wynajmowane były na terenie Zawiercia, Częstochowy oraz miejscowości Rudnik Wielki. Odpady w ilości przeszło 2000 ton przechowywane były w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Utylizacja bądź unieszkodliwienie tej ilości odpadów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska może kosztować nawet kilka milionów złotych – podkreśla KGP.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Wobec 38-letniego mieszkańca Rybnika sąd zastosował trzymiesięczny areszt, a pozostali mężczyźni zostali objęci policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi w kwotach od 5 000 do10 000 zł.

Na podstawie policja.pl

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny