Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego

Zarzuty za produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego

Policja poinformowała, że funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii przerwali nielegalny proceder związany z zagospodarowaniem odpadów sprowadzanych jako produkt uboczny.

W związku z procederem zatrzymany został 38-letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego. Wwoził on na teren Polski produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego przeznaczone do utylizacji z Holandii.

Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego na celowniku Policji i Inspekcji Weterynaryjnej

Stróże prawa podejmujący walkę z przestępczością gospodarczą wraz z Powiatowym Inspektorem Weterynarii przez kilka miesięcy prowadzili ścisłą kooperację. Jej celem było zebranie dostatecznych dowodów, które potwierdziłyny przestępczą działalność zatrzymanego.

38-latek założył firmę w 2018 r. Jej działalność miała polegać na transporcie z zagranicy produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do utylizacji. Produkty te, zgodnie z obowiązującymi przepisami, miały następnie trafiać do zakładów utylizacji.

Jak jednak zaznaczają policjanci, tak się jednak nie działo. Bowiem ciężarówki wyładowane mączką mięsno-kostną trafiały do magazynów w jednej z miejscowości w gminie Oświęcim. Następnie były one wywożone w nieznanym kierunku. Z kolei właściciel firmy podrabiał dokumenty, które miały potwierdzać, że odpady zwierzęce zostały dostarczone do zakładów utylizacji odpadów.

Jak zaznacza Policja, skrupulatne kontrole pozwoliły na szybkie wykazanie, że wymagana dokumentacja była fałszowana. Wobec tego Powiatowy Inspektor Weterynarii zabezpieczył magazyny, w których znajdowało się ponad 400 ton mączki mięsno-kostnej. Podejrzany usłyszał natomiast zarzut dotyczący handlu lub umieszczania na rynku niejadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego bez zachowania lub z naruszeniem wymagań weterynaryjnych. Czyn taki zagrożony jest karą pozbawienia wolności do jednego roku. Jednocześnie mężczyźnie przedstawiono również 134 zarzuty z Kodeksu Karnego. Są one związane z sfałszowaniem dokumentacji świadczącej o oddaniu odpadów do utylizacji. Ten czyn zagrożony jest natomiast karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Na podstawie policja.pl

fot. Policja

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny