Urząd Miejski w Białymstoku (UM) poinformował, że przetarg „Wspólny zakup energii elektrycznej czynnej dla Urzędu Miejskiego w Białymstoku, jednostek organizacyjnych Miasta Białystok oraz innych podmiotów” został rozstrzygnięty. Najtańszą ofertę miało przedstawić Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne LECH.
Białostocka instalacja termicznego przekształcania odpadów
W przetargu udział wzięły cztery firmy. Jak podał UM, PUHP LECH przedstawiło ofertę o 3 mln zł niższą, niż Energa Obrót, która zaoferowała drugą najniższą cenę.
– Oszczędności dla budżetu miasta wyniosą tym razem co najmniej 3 mln zł. Cieszę się, że Białystok jako jednostka samorządu terytorialnego konsekwentnie dąży do bycia miastem samowystarczalnym w zaopatrzeniu w energię elektryczną – podkreślił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku jest jedną z pierwszych polskich instalacji termicznego przekształcania odpadów w energię elektryczną i cieplną. W czasie spalania, objętość odpadów zmniejsza się 15-krotnie. Po spaleniu, ich masa jest 3-krotnie mniejsza. Energia elektryczna pochodząca z tego procesu trafia do miejskich jednostek – podał UM. PUHP LECH jest jednocześnie koordynatorem Białostockiego Klastra Energii, w skład którego wchodzą PUHP LECH, Miasto Białystok oraz Wodociągi Białostockie.
Zakup energii elektrycznej od członka Białostockiego Klastra
Magistrat podał, że Białystok jest pierwszą jednostką samorządu terytorialnego, która kupiła energię elektryczną od członka swojego Klastra Energii Elektrycznej. Część energii, którą wytwarza PUHP, powstaje w procesie termicznej przeróbki odpadów komunalnych. Dokonuje się tego za pomocą turbozespołu o mocy elektrycznej zainstalowanej równej 9,002 MWe oraz mocy przyłączeniowej równej 7,15 MWe.
Na podstawie www.bialystok.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)