recyklingu baterii litowych

Zakład recyklingu baterii litowych w Żarkach wystartował!

Firma Eneris poinformowała, że zainaugurowała działalność zakładu recyklingu baterii litowych – Eneris B&R (Batteries & Recycling).

Największa, działająca, europejska instalacja do recyklingu baterii litowych oraz odpadów akumulatorowych

Firma podkreśla, że zakład w Żarkach jest największą, działającą, europejską instalacją recyklingu baterii litowych oraz odpadów akumulatorowych. Jest także instalacją do utylizacji odpadów produkcyjnych pochodzących z branży elektromobilności. Dzięki zrównoważonemu, obejmującemu wykorzystanie „zielonej” energii mechanicznemu procesowi, Eneris B&R wdraża transformację energetyczną. Przyczynia się też do zielonej transformacji. Jest to możliwe przez zawracanie cennych materiałów z baterii do obiegu gospodarczego i umożliwienie odzysku strategicznych surowców i metali rzadkich.

Zrównoważony rozwój wymaga praktycznego podejścia do kwestii środowiskowych stosując przy tym wydajne i proekologiczne rozwiązania. Zgodnie z wymaganiami i pozwoleniami, nasz zakład w Żarkach jest w stanie przetworzyć 27 tys. ton baterii litowych pochodzących z rynku europejskiego. Pięcioletnie doświadczenie we współpracy z międzynarodowymi klientami referencyjnymi potwierdza jakość usług świadczonych przez Eneris – powiedział podczas otwarcia instalacji Christophe Saint-Yves, prezes Eneris B&R.

– Niskoemisyjne, wykorzystujące „zieloną” energię przetwarzanie mechaniczne, pozwala osiągnąć wysoki stopień odzysku i wytworzyć wysokiej jakości czarną masę, czyli mieszaninę związków metali kierowanych do ponownego wykorzystania przy produkcji nowych akumulatorów wraz z miedzią, aluminium i polimerami – podkreśliła Agata Juzyk, członek Zarządu Eneris B&R.

Metale niezbędne do transformacji energetycznej

W zakładzie w Żarkach przetwarzane będą baterie litowe pochodzące m.in. z samochodów i autobusów. Firma podkreśliła, że to odpady szczególnie trudne do recyklingu. Eneris zaznaczył przy tym, że na europejskim rynku recyklingu akumulatorów już teraz doświadczany jest deficyt mocy przerobowych. A wraz z transformacją energetyczną i rozwojem elektromobilności, liczba zużywanych akumulatorów będzie wzrastać. Należy też pamiętać, że baterie litowe zawierają lit, kobalt, nikiel i inne metale strategiczne – przypomina firma. Metale te są niezbędne do transformacji energetycznej. Efektywny recykling nie tylko rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów, ale przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, ograniczając wydobycie nowych surowców – podkreśla firma.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej każda bateria litowa wprowadzona na rynek musi zostać poddana recyklingowi. Dotyczy to zarówno zużytych akumulatorów, jak i tzw. odpadów produkcyjnych.

Na podstawie eneris.pl/informacje-dla-prasy

fot. Eneris

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu