Zatwierdzając nowe zasady w zakresie gospodarowania i utylizacji odpadów dla krajów członkowskich, rada UE nakreśliła główny cel zmniejszenia ilości składowanych odpadów do 10%, do roku 2035. Zawarto w nich także cele dla ponownego użycia i utylizacji odpadów komunalnych oraz opakowań. Zakład OZO w Ostrawie to pierwszy w Czechach zakład przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Jak podała TOMRA Sorting w Polsce, Zakład spełnia cele unijne i wyznacza nowe perspektywy w maksymalizowaniu wydzielania frakcji do recyklingu. Wyposażono go w automatyczną linię do sortowania oraz przygotowano do potencjalnej dalszej rozbudowy.
Nowe zasady gospodarowania i utylizacji odpadów komunalnych
Sortownie dają możliwość bieżącego reagowania i odpowiadania na potrzeby rynku związane z odzyskiem surowców. W krajach posiadających mocno rozwiniętą selektywną zbiórkę, gdzie poniesiono także wysokie wydatki na edukację społeczeństwa, w zmieszanych strumieniach odpadów wciąż znajdują się materiały nadające się do recyklingu – podaje TOMRA Sorting. Inwestycje w automatyczne linie do przetwarzania odpadów komunalnych przynoszą wymierne korzyści w przypadku potencjalnych zmian makroekonomicznych czy legislacyjnych. Umożliwiają one sortowanie zarówno strumieni odpadów zmieszanych, jak i z selektywnej zbiórki.
– To pierwszy zakład komunalny w Czechach wyposażony w automatyczną linię przetwarzania odpadów zarówno z selektywnej zbiórki, czyli różnych systemów zbiórki obejmujących tworzywa i papier zbierane razem do jednego pojemnika lub dwóch osobnych, jak i zmieszanych odpadów komunalnych. Technologie, które się tu znalazły zapewnią odzysk cennych materiałów takich jak m.in. butelki PET, folie polietylenowe, twarde tworzywa sztuczne, kartoniki po napojach czy papier – powiedział Karel Belda, dyrektor zarządzający OZO Ostrava.
Modernizacja zakładu przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych
OZO Ostrava obsługuje Ostrawę oraz 37 pobliskich miast i wsi. To ok. 400 000 mieszkańców. W ramach modernizacji, zakład wyposażono w najnowsze technologie. Wśród nich w informacji prasowej wymieniono siedem separatorów optycznych AUTOSORT oraz analizator składu strumienia paliwa alternatywnego RDF. Co więcej, jest on przygotowany do dalszej rozbudowy w przypadku potrzeby zwiększania przepustowości czy ilości odpadów tworzyw sztucznych kierowanych do recyklingu mechanicznego lub określonej mieszaniny tworzyw sztucznych do recyklingu chemicznego.
– Jest to pierwszy krok w długoterminowej strategii odzyskiwania i poddawania recyklingowi cennych frakcji ze zmieszanych odpadów przed procesem odzysku energii. To kierunek, w którym powinny podążać także inne zakłady – powiedział Roman Hubalek, manager ds. rozwoju sprzedaży na rynek czeski i słowacki w TOMRA Sorting.
Cele unijne
Cele UE dyktują krajom europejskim konieczność zmian w gospodarowaniu odpadami. Mają zwiększyć poziomy recyklingu i ograniczyć jednorazowe wykorzystywanie surowców. Efektywne zarządzanie odpadami wymaga wprowadzenia takich rozwiązań, które zmaksymalizują ich przetwarzanie.
– Niezależnie od intensyfikacji selektywnej zbiórki czy funkcjonowania systemów kaucyjnych, na wielu rynkach obserwujemy wzrost inwestycji związanych z sortowaniem odpadów komunalnych zmieszanych przed ich skierowaniem na składowiska czy do spalarni. To nie tylko Polska czy wcześniej Hiszpania stawiają na takie podejście, m.in. w Holandii, krajach skandynawskich, ale i Niemczech realizuje się przedsięwzięcia nastawione na pozyskiwanie w szczególności tworzyw sztucznych, przeznaczonych do recyklingu mechanicznego oraz w nieodległej przyszłości również chemicznego z odpadów komunalnych zmieszanych (pozostałych). Przełomowa na rynku czeskim inwestycja OZO w Ostrawie umożliwia nowoczesne i efektywne gospodarowanie odpadami powstającymi w tym regionie oraz daje szansę kolejnym inwestorom z Czech, aby przekonać się na własnym rynku o możliwościach i efektach stosowania przemyślanych i skutecznych rozwiązań technologicznych. Wspieranie realizacji ambitnych celów związanych z osiąganiem poziomów recyklingu, pośrednio ograniczenie emisji CO2 w związku z ograniczeniem ilości tworzyw sztucznych poddawanych termicznemu przetwarzaniu, ale i potencjalna możliwość optymalizacji sposobu selektywnego zbierana odpadów, to podstawowe przesłanki przemawiające za takim podejściem. Nie bez znaczenia jest również efektywność i ekonomika, dlatego też, aby to działanie miało solidny fundament, niezbędny jest skuteczny i dobrze zaprojektowany system ROP nastawiony na wspieranie takich inicjatyw – podkreśla Mariusz Rajca, prezes TOMRA Sorting w Polsce.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. TOMRA Sorting w Polsce