Z wykorzystaniem gniazd podziemnych

Z wykorzystaniem gniazd podziemnych pojemników

W Śródmieściu Wejherowa selektywna zbiórka odpadów komunalnych może być teraz realizowana z wykorzystaniem gniazd podziemnych pojemników zainstalowanych w ramach budowy Eko-Fabryki przez Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie (ZUK) – poinformował Urząd Miejski w Wejherowie (UM). Dzięki temu w ośmiu miejscach historycznego Śródmieścia zamontowane zostały zestawy liczące po pięć podziemnych pojemników, do których mieszkańcy mogą wrzucać posegregowane odpady.

Ważna skuteczność i nowoczesność systemu

Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta podkreśliła, że ważna jest nie tylko sama zasada selektywnej gospodarka odpadami, ale także skuteczność i nowoczesność systemu. – W związku z tym postanowiliśmy zainwestować w nowoczesne zbiorniki podziemne. Chcieliśmy w ten sposób uwolnić podwórka i dać do dyspozycji mieszkańcom, żeby mogli je zagospodarować w dowolny sposób, zwłaszcza jeśli chodzi o zieleń. Poza tym niektóre nieruchomości w ogóle nie były dostosowane do tego, żeby wybudować tam wiatę z dogodnym dostępem do zbiórki i wywozu odpadów, a ustawianie w centrum miasta zbiorczych kontenerów z odpadami miało zbyt wiele wad m.in. odór i wątpliwą estetykę – zaznaczyła.

Selektywna zbiórka z wykorzystaniem gniazd podziemnych pojemników dla mieszkańców 29 budynków

Roman Czerwiński, prezes ZUK, zauważył, że w gęstej zabudowie Śródmieścia, w miejscach, gdzie nie udało się wybudować pergoli, postawiono na podziemne gniazda zbiorcze do selektywnej zbiórki odpadów. Są to bowiem nowoczesne, estetyczne i dostępne dla mieszkańców miejsca, gwarantujące także bezpieczeństwo i komfort jeśli chodzi o higienę tych miejsc i funkcjonalność systemu, zwłaszcza że latem pod ziemią jest dużo chłodniej. – Podziemne gniazda to szczelne pojemniki o objętości od 3 do 5 metrów sześciennych każdy, opróżniane dopiero po zapełnieniu, jako rozwiązanie sensowne i ekonomiczne. ZUK ma pełną kontrolę nad tymi gniazdami odpadów i będzie je opróżniać w miarę potrzeby. Gniazda odpadów dostępne są po przyłożeniu karty z kodem dostępu. Zostały one wydane mieszkańcom 29 budynków mieszkalnych uprawnionych do korzystania z tego systemu zbiórki odpadów – wyjaśniał.

Wejherowski magistrat wskazał też lokalizacje gniazd pojemników na odpady. Cztery takie gniazda zostały zlokalizowane przy ul. Wałowej, a po jednym gnieździe przy ul. Północnej, Sportowej (koło cmentarza), Reformatów i Dąbrowskiego.

Na podstawie www.wejherowo.pl

fot. UM w Wejherowie

reklama

reklama

reklama

reklama