Dziewięć nowych fotopułapek i konsultacje z radami dzielnic dotyczące ich umiejscowienia – to nowy sposób na walkę z nielegalnym śmieceniem w Katowicach. – Pomimo rosnącej świadomości w zakresie konieczności segregowania odpadów wciąż zdarzają się osoby, które próbują oszukać system wyrzucając śmieci w lasach bądź przy drogach. Na takie działania nie ma zgody, dlatego dziewięć nowych fotopułapek trafiło do Straży Miejskiej. Ich lokalizacje będą ustalane przy współpracy z radami dzielnic, które pomogą w wyznaczaniu miejsc szczególnie narażonych na nielegalne podrzucanie odpadów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Walka z nielegalnym śmieceniem z wykorzystaniem fotopułapek
Każdego roku liczba odebranych odpadów komunalnych z terenu Katowic rośnie. W 2022 r. łączna masa odebranych odpadów komunalnych wraz z odpadami budowlanymi wynosiła ponad 130 tys. ton. W tym zmieszanych odpadów komunalnych odebrano 82,7 tys. ton. Za odbiór i utylizację odpadów płacą wszyscy – mieszkańcy i właściciele firm – zwraca uwagę Urząd Miasta Katowice (UM). Magistrat dodaje, że zdarza się jednak, iż niektórzy porzucają odpady, by za ich utylizację nie płacić.
– Każdego roku miasto jest zaangażowane w przeróżne akcje sprzątania terenów zielonych i lasów. Wydział Kształtowania Środowiska udostępnia kontenery, rękawiczki i worki do sprzątania, a w samo sprzątanie często angażują się mieszkańcy. Takie fotopułapki mogą pomóc i spełnić rolę prewencyjną. Dziękuję katowiczanom za poparcie projektu – mówi Dawid Kamiński, autor wniosku do budżetu obywatelskiego. To właśnie w ramach tego projektu zakupiono nowe fotopułapki.
W sumie katowiccy strażnicy miejscy mają do dyspozycji 17 fotopułapek (w tym dziewięć nowych zakupionych właśnie dzięki realizacji wspomnianego projektu). Teraz fotopułapki będą wykorzystywane do namierzania osób, które nielegalnie podrzucają odpady. Przy współpracy z radami dzielnic zdefiniowany zostanie obszar, w którym katowiccy municypalni zamontują fotopułapkę.
Walka z nielegalnym śmieceniem we współpracy z radami dzielnic
– Od lat jesteśmy zaangażowani w to, aby naszą dzielnicę utrzymać w porządku. Organizowaliśmy wiele akcji polegających na sprzątaniu dzielnicy. Z doświadczenia wiemy, że ten efekt utrzymuje się kilka tygodni, a następnie ponownie pojawiają się w tych miejscach śmieci. To są zazwyczaj tereny na uboczu, czasem miejskie podwórka. Dokładnie o tych lokalizacjach myśleliśmy, gdy usłyszeliśmy o pomyśle na wykorzystanie fotopułapek. Mamy nadzieję, że urządzenia pomogą w złapaniu tych, którzy dopuszczają się tego procederu a sama akcja zadziała także ku przestrodze – mówi Joanna Janiak, wiceprzewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy nr 7 Załęże.
W 2023 r. Zespół ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Katowicach pięciokrotnie montował urządzenie rejestrujące tzw. fotopułapkę. Trzy razy były to miejsca, w których dochodziło do porzucania śmieci (dzielnice: Ligota, Szopienice, Załęże). W dwóch przypadkach było to związane z dewastacją mienia publicznego (dzielnica Zarzecze oraz Katowicki Park Leśny).
Ile osób ukarano dzięki zastosowaniu fotopułapek?
Od początku 2019 r. do końca października tego roku fotopułapki były instalowane rotacyjnie w 70 lokalizacjach na obszarze Katowic. Przeprowadzono ok. 900 kontroli i obserwacji z użyciem fotopułapek. Ukarano 61 osób mandatami karnymi na łączną kwotę 22,5 tys. zł. Jak podał UM, karano za wykroczenia polegające głównie na zanieczyszczaniu i zaśmiecaniu miejsc niezabezpieczonych w przestrzeniach miejskich, a także na terenach zalesionych, poboczach dróg oraz w pobliżu kompleksów garażowych i ogrodów działkowych.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Grzegorz Krajewski