Szanuję-segreguję

Wyłoniono uczestników projektu „Szanuję-segreguję”

4 kwietnia br. upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do projektu „Szanuję-segreguję”. Do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (ZU) spłynęło 168 zgłoszeń od mieszkańców Gdańska, którzy chcą sprawdzić czy w 21 dni możliwa jest zmiana ich nawyków w zakresie segregacji odpadów i szeroko rozumianej ekologii.

Jak zaznacza ZU, kolejnym etapem akcji był casting, mający wyłonić pięć rodzin, które będą uczestniczyć w kolejnych częściach projektu.

Pięć rodzin weźmie udział w projekcie „Szanuję-segreguję”

W efekcie wyłonionych zostało pięć rodzin z Gdańska, które podejmą wyzwanie i przejdą cykl warsztatów edukacyjnych, a wszystko po to, aby lepiej segregować i generować mniej odpadów w swoich domach.

Casting dla rodzin odbył się w minioną sobotę i wyłonił uczestników eksperymentu badawczego. Po metodycznej ocenie ankiet do rozmów zakwalifikowano 14 rodzin. Wybór nie był łatwy. Każda z rodzin wybrana do castingu nie znalazła się tam przez przypadek. Ich potrzeby były jasno artykułowane i oscylowały wokół poszerzenia wiedzy czy lepszej organizacji miejsca segregacji odpadów w domu – wskazuje ZU.

– Zależało nam, aby wśród uczestników akcji znalazły się osoby w różnym wieku, z różnorodnych dzielnic naszego miasta, mieszkające zarówno w zabudowie jedno- jak i wielorodzinnej oraz o różnorodnym składzie osobowym przypadającym na dane gospodarstwo domowe – komentuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

Gdański magistrat przypomina, że celem akcji jest dwukrotne – przed i po udziale w specjalnym programie edukacyjnym – zmierzenie ilości odpadów komunalnych generowanych przez gdańskie rodziny w okresie 21 dni. Efektem projektu ma być także zamiana ich dotychczasowych nawyków na proekologiczne. I – jak zaznacza UM – właśnie ta zmiana stanowi największe wyzwanie, dlatego ważnym elementem selekcji i doboru uczestników były zarówno chęć i gotowość do nauki, jak i wykazana przez samych zainteresowanych potrzeba zdobycia wiedzy na temat właściwego postępowania z odpadami.

„Szanuję-segreguję” – uczestnicy projektu

odpady segregacja Maciej i Magdalena Florek przyznają, że zasady segregacji odpadów wywołują w nich momentami pytania. Nie zawsze sobie z tym radzą i jest to dla nich wyzwanie. Widzą przepełnione wiaty śmietnikowe, zastanawiają się jak zaczynając od siebie mogą to zmienić, licząc także na większą skuteczność innych przy zapełnianiu czy też opróżnianiu wiat i pilnowaniu porządku. Od czasu, kiedy zostali rodzicami segregacja oraz działania proekologiczne stały się dla nich ważne, uważają bowiem, że warto się starać z myślą o środowisku i przyszłym pokoleniu.
ZU Gdańsk Antonina Kobylińska z mężem – Ekologia kojarzy im się z czystością i zdrowiem. Jako rodzina starają się segregować odpady i nie dopuszczać by marnowało się jedzenie. Udaje się to m.in. dzięki hodowanym przez męża królikom. Przy samej segregacji pojawia się jednak sporo wątpliwości, gdzie powinno co trafić i czy wysiłki,  które wkładają są opłacalne.
szanujesz segregujesz Magdalena Marks zgłosiła się do programu z mamą, bo wierzy w zasadność segregacji i życia eko i przyznaje, że walczy z mamą by ona również to robiła. Ulubionym zajęciem mamy jest czytanie książek. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że po przeczytaniu literatury, którą otrzyma rodzina wzmocnione zostaną jej chęci do zmian. W tym domu ambasadorem jest Magda.
segregujesz Mateusz i Marta Okuniewscy z dziećmi. Do programu rodzinę zgłosił Mateusz, czym zrobił małą niespodziankę żonie. Przyznaje, że w domu nie ma warunków do segregacji odpadów. W ramach warsztatów organizatorzy akcji pokażą, że segregować odpady i dbać o środowisko można również mieszkając w bloku. Od eksperymentu rodzina oczekuje, że dowie się co więcej można zrobić dla środowiska – bo robią to wszystko dla dzieci; liczą także na to, że będą się dobrze bawić.
szanujesz-segregujesz Iwona i Krzysztof Puszko wraz z córką. Jako rodzina starają się segregować odpady, ale mają dużo pytań i wątpliwości czy robią to dobrze i czy ma to jakikolwiek sens. Do wyzwania zgłosili się ze względu na chęć przekazania wiedzy córce. Przyznaje ona bowiem, że tata odkłada kartony w garderobie, ale co się z nimi dzieje później to nie wie.

Najpierw analiza odpadów, później edukacja

Jak zaznacza ZU, wyłonione osoby zostaną w bieżącym tygodniu wyposażone w kubły niezbędne do pomiaru ilości produkowanych odpadów. Po analizie materiału uczestnicy wezmą udział w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych. Dzięki tym zajęciom rodziny będą mogły wdrożyć nowe zasady do codziennego życia.

Projekt ma jasno określone cele: chcemy pokazać poprzez doświadczenie, że zmiany są potrzebne i możliwe do zrealizowania, a także umożliwić uczestnikom przemyślenie własnych wartości, postaw i wynikających z nich zachowań. Żywię nadzieję, że dzięki eksperymentowi uczestnicy samodzielnie zaplanują konkretne, prośrodowiskowe działania na przyszłość. Liczymy również, że projekt wywoła pozytywne emocje wśród mieszkańców śledzących losy wybranych rodzin i tym samym zainspirują się także do działania w kierunku zmian – podsumowuje Michał Dzioba, prezes ZU.

Rodziny, którym nie udało się przejść do kolejnego etapu otrzymają od organizatora specjalną publikację ułatwiającej codzienną segregację pt. „Słownik poprawnej segregacji”

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. i rys. na otwarcie ZU w Gdańsku

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama