Zostało sześć miesięcy do wejścia w życie systemu kaucyjnego – zauważyło Polskie Stowarzyszenie Zero Waste (PSZW). Podczas debaty online zorganizowanej przez PSZW i Koalicję GOZ, na której spotkali się przedstawiciele sieci handlowych, operatorów i organizacji pozarządowych dyskutowano o stanie przygotowań i niezbędnych zapisach prawnych, które wymagają dopracowania oraz o potencjale systemu, który działa już z powodzeniem w 16 europejskich krajach.
Dla wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce potrzebne są wysokie stawki opłaty produktowej
– W 2023 r. za ustawą głosowało 433 posłów reprezentujących prawie wszystkie opcje polityczne, a poparcie społeczne wynosi obecnie blisko 90%. To najlepsze rozwiązanie dla środowiska, gospodarki i zdrowia Polaków – skomentowała Joanna Kądziołka, prezes PSZW.
W zaprezentowanym podczas spotkania stanowisku organizacji pozarządowych pojawiły się m.in. kwestie dotyczące poziomów zbiórki opakowań szklanych wielorazowych, wyznaczonych do 2029 r., których wyjęcie z systemu na cały 2025 r. jest w opinii ekspertów złym rozwiązaniem. W omawianym stanowisku znalazły się również odniesienia do opłaty produktowej przewidzianej na kolejne lata – wskazało PSZW.
– Aby zobligować podmioty, by weszły do systemu kaucyjnego, musimy postawić na ambitne, wysokie stawki, podobne do tych, które funkcjonują w innych krajach. W przypadku Słowacji jest to 6 tys. euro za tonę, w krajach bałtyckich ok. 1000 euro za tonę, gdy w Polsce za 2026 r. opłata wyniesie zaledwie 224 euro – dodała prezes Kądziołka.
Gotowość do startu systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r.
Aleksander Traple, przedstawiciel operatora, który pierwszy otrzymał licencję od Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślił wysoki stopień zaawansowania prac związanych ze stworzeniem systemu informatycznego oraz bazy logistycznej, obejmującej sortowanie, liczenie i weryfikację opakowań odebranych w ramach punktów zbiórki systemu kaucyjnego oraz gotowość do startu systemu w styczniu 2025 r.
– Dla branży komunalnej, jak i gmin system kaucyjny jest szansą. Mamy nadzieję, że przedsiębiorstwa gospodarki odpadami wspólnie z nami stworzą bazę do odbioru i weryfikacji opakowań. Dla gmin będzie to natomiast okazja do podniesienia poziomów zbiórki odpadów – skomentował Aleksander Traple.
Podobne stwierdzenia dotyczące stanu prac związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego padły z ust Magdaleny Markiewicz, prezes operatora systemu kaucyjnego o nazwie Polka. – Postawiliśmy na powszechność i strategiczne partnerstwa związane z przetwarzaniem opakowań i logistyką, aby system był efektywny i wygodny dla konsumentów w każdej gminie. Już teraz widzimy chęć przystąpienia do systemu małych sklepów, które widzą korzyści w postaci zatrzymania klientów, którzy będą chcieli zwracać opakowania objęte kaucją w lokalnych punktach – zaznaczyła prezes Markiewicz.
Potrzebne przywrócenie odpadom opakowaniowym wartości
Szefowa „Polki” podkreśliła też, jak ważne są kwestie środowiskowe i postulowała przywrócenie wartości odpadom opakowaniowym, które są surowcami i powinny być zawrócone do cyklu produkcji.
O strategii „Droga do zero waste” opowiadał Piotr Lubiewa-Wieleżyński, dyrektor sprzedaży Carrefour Polska. Zaprezentował on system odbioru butelek zwrotnych działający w sklepach sieci od 2020 r. oraz butelek PET i puszek, funkcjonujący od 2023 r. – Naszym celem jest być gotowym na 1 stycznia 2025 r., a prowadzone przez nas testy pokazały ogromne zainteresowanie ze strony konsumentów. Przez ostatnie lata zebraliśmy 45 milionów butelek szklanych, co oznacza 250 proc. zwrotności tego co przechodzi przez nasze sklepy – podkreślił dyrektor Lubiewa-Wieleżyński.
O wprowadzeniu systemu kaucyjnego w portach lotniczych opowiadała Agnieszka Płodzik, specjalistka ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami z PHZ Baltona. – Baltona planuje wprowadzenie w przyszłym roku ok. 1,5 mln butelek, dlatego już dziś w ramach marki własnej produkujemy wodę mineralną ze 100% rPET. W przypadku soków chcemy spełnić wymóg związany z obowiązkowym poziomem recyklatu, do czego aktualnie mocno się przygotowujemy – mówiła Agnieszka Płodzik.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)