Walka z zaśmieceniem górskich szlaków

Walka z zaśmieceniem górskich szlaków

Tatrzański Park Narodowy (TPN) poinformował, że rusza z nową kampanią na rzecz ochrony środowiska.

Akcja pn. „Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania” ma zwracać uwagę na problem zanieczyszczania Tatr oraz edukować, motywować i inspirować do zmiany postawy oraz odpowiedzialnej turystyki, w tym na przykład ploggingu, czyli rekreacyjnego biegania i zbierania śmieci – informuje TPN.

Walka z zaśmieceniem górskich szlaków – TPN startuje z nową kampanią

Podstawowym założeniem akcji jest budowanie świadomości na temat ochrony środowiska i zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania Tatr, a także odpowiedzialnego traktowania swojego otoczenia. Akcja rozpoczęła się na początku września. Na wszystkich wejściach do TPN-u każdy turysta ma możliwość pobrania pakietu, w skład którego wchodzą rękawice oraz worki na śmieci „Eko Natura” ze specjalnym dodatkiem d2w, dzięki któremu ich proces degradacji rozpoczyna się już po 18-24 miesiącach. Materiały te dostarczył partner akcji – marka Jan Niezbędny. Celem kampanii jest zachęta do zbierania odpadów pozostawionych na górskich szlakach.

Kampania „Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania” przede wszystkim ma być inspiracją do praktykowania stylu życia zero waste, czyli m.in. takiej postawy na szlaku, która nie przyczynia się do generowania odpadów. Akcja ma także motywować do odpowiedzialnej turystyki, w tym trzymania się wytyczonych szlaków i sprzątania oraz wynoszenia zauważonych odpadów. Tatrzański Park Narodowy chce również zachęcać do dbania o środowisko przyrodnicze w trakcie aktywności fizycznej, niejako przy okazji, np. w czasie biegania w górach. Chodzi o propagację tzw. ploggingu, idei łączenia joggingu ze sprzątaniem.

Walka z zaśmieceniem górskich szlaków

Chcemy być wzorem dla innych organizacji i promować ważne dla środowiska idee. Podchodzimy do tematu czystych szlaków, odpowiedzialnej i bezpiecznej turystyki kompleksowo, łącząc wszelkie działania na rzecz natury. Akcje takie jak No Trace Tatra Marka Kamińskiego czy Czyste Tatry organizowane przez Rafała Sonika przyczyniają się do rozpowszechniania idei kampanii „Śmieci to temat podniosły”. Dlatego się w nie również włączamy. Kiedyś powiedziałem, że wspierane przez nas wartości muszą wychodzić na zewnątrz, poza Park, i wracać do środka w ludziach, którzy nie będą pochodzić do ochrony przyrody jak do opresji, ale szansy. To ważne dzisiaj – dla nas i na przyszłość – dla naszych dzieci i wnuków – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u.

Korzystać z opakowań wielokrotnego użytku

Tatrzański Park Narodowy zachęca ludzi do zmiany nawyków zarówno w Tatrach, na szlaku, jak i na co dzień w domu. Najprościej zacząć od małych kroków, np. korzystać wyłącznie z wielorazowych opakowań (bidonów, termosów, a nie butelek PET, pudełek śniadaniowych, a nie foliowych woreczków). Dzięki marginalizacji plastiku i ponownemu wykorzystaniu tego, co zużyte, zamiast walczyć z problemem możemy eliminować go u źródła – przekonuje TPN.

O akcji „Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania” informują liczne plakaty znajdujące się przy wejściach do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zachęcają one do pobrania specjalnego worka na odpady, do którego można zbierać śmieci napotkane na szlaku.

Partnerem akcji jest Jan Niezbędny, który – jak zaznacza TPN – chętnie angażuje się w akcje promujące troskę o środowisko. – Zależy nam na tym, aby uświadomić ludziom, że pozornie mały gest, taki jak chociażby podniesienie pozostawionego na szlaku papierka, gdy zostanie powtórzony przez więcej osób, wprowadzi dużą zmianę. Chcemy, aby postawa proekologiczna z tymczasowej mody przerodziła się w styl życia – mówi Mieszko Miazga z Sarantis Polska, partnera akcji.

Na podstawie informacji nadesłanej przez TPN

rys. TPN

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama