Usuwanie azbestu i recykling odpadów

Usuwanie azbestu i recykling odpadów na „Eko-Logice”

„Włóż kombinezon, maskę, rękawiczki i ostrożnie zdejmij eternitowe pokrycie dachu. Umieść eternit w szczelnych workach i przekaż do utylizacji. Gotowe!”. Kierując się takimi instrukcjami, krok po kroku, dzieci przy wsparciu dorosłych, dowiedziały się jak powinny działać firmy specjalizujące się w usuwaniu azbestu. Między innymi edukacja w tym zakresie prowadzona była na „Eko-Logice” – Mazurskim Festynie Ekologicznym. Motywem przewodnim tegorocznego festynu było bowiem hasło „Usuń Azbest”.

Usuwanie azbestu i recykling odpadów podczas festynu w Miłkach

„Eko-Logika” połączona z obchodami Dnia Rodziny odbyła się 1 czerwca na boisku szkolnym w Miłkach. Festynowi towarzyszyła muzyka szantowa w wykonaniu zespołu Załoga dr. Bryga. Nie zabrakło także muzyki dziecięcej. Były więc występy uczestników Przeglądu Piosenki Ekologicznej „EkoSong” oraz zespołów Ośrodka Kultury w Miłkach („Zygzaki” i „Trzy Cztery”). To wszystko okraszone było grami i zabawami sportowymi, a do tego sporą dawką edukacji ekologicznej.

Miasteczko Antyazbestowe ze stoiskiem informującym o zasadach usuwania tego szkodliwego materiału oraz możliwościach uzyskania wsparcia finansowego odwiedziło wiele rodzin. Jednak rekordową popularnością cieszył się automat, w którym butelki PET można było zamienić na sadzonki kwiatów. Dzięki tej akcji uczestnicy festynu uzyskali łącznie 200 sadzonek, a organizator pozyskał ponad 3 tys. plastikowych butelek.

Usuwanie azbestu i recykling odpadów

Na scenie „Eko-Logiki” rozstrzygnięto konkurs Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami (MZM-GO) „Rady na odpady” pt. „Azbest – wiem, co to jest”. Nagrody główne – rowery powędrowały do uczniów – zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych konkursu. Laureatami zostali Damian Jankowski (Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich), Izabela Tarnacka (Zespół Placówek Oświatowych w Miłkach), Michał Stanisławski (Szkoła Podstawowa w Wydminach). Czwarty rower wygrały siostry: Nikola i Kornelia Zawadzkie z Giżycka, które zwyciężyły w festynowym konkursie recyklingowym.

W kategorii przedszkoli oraz szkolnych oddziałów zerowych w konkursie „Rady na Odpady” zwyciężyła grupa „Sowy” z Przedszkola nr 1 im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie. Dodatkowo przyznano nagrody w ramach konkursu przeprowadzonego przez Gminny Ośrodek Kultury w Miłkach.

„Eko-Logikę” zorganizował MZM-GO we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Miłkach, Zespołem Placówek Oświatowych w Miłkach, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Miłkach oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Miłkach.

Jak zaznacza MZM-GO, wydarzenie było elementem kampanii pt. „Usuń Azbest”. Kampania współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w ramach „Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 32”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MZM-GO

fot. 2 x MZM-GO

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama