5,2 tys. ton azbestu

Usuną ok. 5,2 tys. ton azbestu

W 2020 r. dolnośląskie samorządy usuną ok. 5,2 tys. ton rakotwórczego azbestu – donosi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Fundusz ogłosił wyniki tegorocznego naboru na dofinansowanie usuwania niebezpiecznego azbestu w regionie. Do programu przystąpiło 109 samorządów, które łącznie zawnioskowały o dotacje w kwocie ok. 2,8 mln zł i jak dodaje WFOŚiGW, w tym roku w gminach na Dolnym Śląsku zostanie usunięte ok. 5,2 tys. ton azbestu.

Dolnośląskie gminy dzięki finansowemu wsparciu usuną ok. 5,2 tys. ton azbestu

– Fundusz we Wrocławiu już od 9 lat ogłasza konkurs, którego celem jest usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. W jego efekcie usunięto na Dolnym Śląsku około 29 tysięcy ton tego odpadu – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Jak zaznacza WFOŚiGW, warunkiem przystąpienia do konkursu dla samorządów było wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Gminy musiały także przedstawić program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez radę gminy.

– Konkurs jest częścią Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. Dla naszego regionu WFOŚiGW we Wrocławiu wypłaci ponad 1,4 mln złotych, pozostałe środki przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zaznacza Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Usunąć i unieszkodliwić azbest do 2032 r.

Przy okazji WFOŚiGW przypomina, że azbest był wykorzystywany przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych czy materiałów potrzebnych do produkcji pokryć dachowych. Od 2005 r. w Polsce, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, obowiązuje zakaz stosowania azbestu. Wynika to z faktu, że azbest jest szkodliwy dla zdrowia i może być przyczyną licznych chorób. Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy i nowotworów. Na Dolnym Śląsku, zgodnie z danymi z Wojewódzkiego planu gospodarki odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było ok. 138 tys. ton wyrobów azbestowych.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że do końca 2032 r. wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. sozosfra.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny