usuną azbest

Usuną azbest

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) poinformował, że w bieżącym roku dolnośląskie samorządy usuną ok. 6 tys. ton azbestu.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił wyniki naboru na dofinansowanie usuwania azbestu z ternu Dolnego Śląska.

Na Dolnym Śląsku usuną azbest ze wsparciem WFOŚiGW

Do tegorocznej akcji przystąpiło 113 samorządów, które łącznie zawnioskowały o dotacje w kwocie ponad 3 mln zł. Środki te umożliwią m.in. demontaż i bezpieczne unieszkodliwianie odpadów.

Jak zaznacza WFOŚiGW, to ważna wiadomość dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Azbest był niegdyś popularnym materiałem używanym m.in. do budowy dachów i ocieplenia budynków.

Obecnie eksperci ostrzegają, że wdychanie mikrowłókien uwalnianych z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, w tym pylicy i nowotworów. – Akcja jest wspiera finansowo już od 7 lat i w jej efekcie usunięto na Dolnym Śląsku ponad 21 tysięcy ton tego odpadu – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Warunkiem przystąpienia do konkursu dla samorządów było wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Gminy musiały także przedstawić program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez radę gminy.

Wałbrzyski samorząd zaplanował w tym roku usunięcie ponad 210 ton azbestu, w Ząbkowicach Śląskich ma zniknąć z dachów i budynków blisko 180 tys. ton tego odpadu a w Chojnowie ponad 172 tony. W regionie – zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było ok. 138 tys. ton wyrobów azbestowych. – Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione – przypomina prezes Kasztelowicz.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny