Branża napojowa chce szybkiego przyjęcia ustawy o systemie kaucyjnym

Branża napojowa domaga się, jak najszybszego skierowania pod obrady Sejmu i uchwalenia ustawy o systemie kaucyjnym. Projekt bardzo potrzebnej pod względem ochrony środowiska i gospodarczym ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z niewiadomych przyczyn nie trafił ciągle do Sejmu – podkreśla Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ).

Brak ustawy o systemie kaucyjnym to poważne problemy branży napojowej

Istnieje realne zagrożenie, że przepisy ustawy o systemie kaucyjnym, wdrażające ten system mogą nie zostać uchwalone w tej kadencji Sejmu. Oznacza to, że znaczące zwiększenie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych po napojach, w tym butelek PET, zamiast w roku 2025, będzie możliwe najwcześniej w 2030 r. Za wprowadzeniem systemu kaucyjnego jest prawie 90% polskich konsumentów i cała branża napojowa. Ma on przyczynić się do ochrony środowiska, poprzez znaczące zwiększenie ilości zebranych i poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych po napojach. Dzięki temu z parków, lasów i ulic zniknąć powinny puste butelki PET i puszki po napojach. System przyczynić się ma również do poprawy jakości powietrza, bo butelki PET przestaną być spalane w piecach – przekonuje PFPŻ.

Brak systemu spowoduje natomiast poważne problemy branży napojowej. Będą one związane z brakiem możliwości realizacji obowiązków wynikających z procedowanej właśnie ustawy wdrażającej unijną dyrektywę single use plastic. Ustanawia ona nowe, obowiązkowe poziomy zbiórki i użycia surowca wtórnego w opakowaniach. W każdej nowej butelce PET od 2025 r. ma go być minimum 25% – podkreśla organizacja branżowa producentów żywności.

System kaucyjny nie wcześniej niż w 2030 r.?

Dalsze blokowanie ustawy i ewentualne jej nieuchwalenie w tej kadencji Sejmu oznacza wprost, że zamiast uruchomić system w roku 2025, Polska zrobi to nie wcześniej niż w roku 2030. To zupełnie niepotrzebne i szkodliwe dla środowiska i gospodarki opóźnienie. Wpłynie też na koszty produkcji, ceny i konkurencyjność branży napojowej, bo za niezrealizowanie poziomów zbiórki opakowań grożą wysokie karne opłaty. Bez systemu kaucyjnego producenci będą musieli również kupować recyklat w innych krajach, gdzie systemy kaucyjne już funkcjonują lub w najbliższym czasie zostaną uruchomione – alarmuje Andrzej Gantner, wiceprezes PFPŻ.

– System kaucyjny jest rozwiązaniem, na które niecierpliwie czekamy i wciąż mamy nadzieję, że ustawa, która praktycznie jest gotowa i która była wielokrotnie już obiecywana konsumentom i przedsiębiorcom, wreszcie będzie skierowana do Sejmu – dodaje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny