Urządzenia do gospodarki odpadami

Urządzenia do gospodarki odpadami – premiery Pronaru

Podczas Targów POL-ECO SYSTEM firma Pronar zaprezentowała nowości w swej ofercie.

Elementem centralnym stoiska tej firmy była makieta instalacji sortowniczych do zagospodarowania odpadów komunalnych, zarówno zmieszanych, jak i pochodzących z selektywnej zbiórki.

Jak zapewnia firma, makieta obejmowała instalację o modułowym charakterze, który daje możliwość nie tylko stworzenia całej linii od podstaw, ale także stałej rozbudowy i dopasowania nowych elementów do istniejących już sortowni.

Według Pronaru, klienci, którzy zdecydują się na ofertę tej firmy mogą wybierać spośród różnych wariantów – od wersji z wyposażeniem standardowym, aż po te zapewniające wysoki poziom automatyzacji. Maszyny w instalacji oparto o rozwiązania konstrukcyjne Pronaru oraz podzespoły renomowanych producentów. Całą linię opracowano we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym – dodaje firma z Narwi.

Urządzenia do gospodarki odpadami – premiery Pronaru na targach POL-ECO SYSTEM

Na tegorocznych targach POL-ECO SYSTEM światową premierę miał mobilny rozdrabniacz szybkoobrotowy PRONAR MRW 1.53. To maszyna służąca do rozdrabniania odpadów zielonych (liście, trawa, krzewy) i drzewnych (gałęzie, palety i ścinki drewna). Rozdrabniacz wyposażono w silnik spalinowy Volvo Penta o mocy 530 KM, który poprzez sprzęgło hydrokinetyczne i przekładnię pasową napędza ważący 2500 kg wał rozdrabniający. Na nim zamontowano 36 noży bijakowych, które obracają się z prędkością 1000 obr./min. Jak zapewnia producent, pozwala to m.in. na osiągnięcie różnych wielkości frakcji rozdrabnianego materiału. Można to łatwo regulować poprzez wymianę sit wykonanych ze stali o specjalnych parametrach wytrzymałości umieszczonych pod wałem rozdrabniającym.

W trakcie targów swoją krajową premierę miał natomiast jednowałowy rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300. To produkt, który nagrodzony został Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ta maszyna przeznaczona jest m.in. do rozdrabniania zielonych odpadów organicznych i drewnianych, biomasy, papieru, a także tworzyw sztucznych oraz drobnego złomu.

Uzyskane w wyniku rozdrobnienia frakcje mogą zostać wykorzystane m.in. do produkcji tzw. paliw alternatywnych (RDF), nawozów, wysokiej jakości kompostu lub też być przeznaczone do dalszego przetwarzania. Sercem maszyny jest silnik Volvo Penta o mocy 550 KM. Bezpośrednie przeniesienie napędu z silnika na wał rozdrabniający powoduje mniejsze zużycie paliwa. Dla zabezpieczenia silnika, elementów przeniesienia napędu, wału i noży rozdrabniających w układzie zastosowano sprzęgło hydrokinetyczne, które amortyzuje uderzenia powstające w układzie przeniesienia napędu.
Producent dodaje, że bogate wyposażenie opcjonalne pozwala na dopasowanie rozdrabniacza do wymagań klienta.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Pronar

fot. Pronar

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny