Tworzywa z recyklingu z PBDE

Tworzywa z recyklingu z PBDE z zakazem stosowania

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie poinformowała, że Unia Europejska (UE) zakazuje używania do produkcji tworzyw z recyklingu, w których stwierdzono wysoką zawartość opóźniaczy spalania zaliczanych do grupy polibromowanych difenyloeterów (PBDE).

Krok w kierunku uporządkowania kwestii stosowania tworzywa z recyklingu z PBDE

Jak zaznacza Fundacja, UE zrobiła ważny krok w kierunku uporządkowania kwestii związanych z recyklingiem produktów i zabroniła ponownego użycia materiałów zawierających toksyczne opóźniacze spalania, znane jako PBDE. Badacze ujawnili, że w całej Europie można kupić produkty, które zawierają bardzo wysokie ilości niebezpiecznych opóźniaczy spalania. Artykuły te wytworzone były m.in. z tworzyw pochodzących ze zużytych urządzeń elektronicznych.

Polibromowane difenyloetery, o których wiadomo, że zakłócają funkcjonowanie tarczycy, powodują zaburzenia neurologiczne i zaburzenia uwagi u dzieci, zostały zakazane na całym świecie przez Konwencję Sztokholmską dziesięć lat temu. Jednak chemikalia te nadal są obecne w produktach z tego względu, że artykuły te są wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Przyczyną tego stanu jest luka w Konwencji Sztokholmskiej – np. zgodnie z przepisami, dopuszczalny limit stężenia należącego do grupy PBDE OktaBDE w pierwotnych tworzywach sztucznych wynosi 10 ppm. Dla produktów wytworzonych z materiałów pozyskanych z recyklingu limit ten wynosi aż 1000 ppm! – podkreśla Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Wycofanie zwolnień dla materiałów z recyklingu zawierających PBDE – list KE

Komisja Europejska (KE) wystosowała list, w którym prosi o wycofanie zapisów dotyczących zwolnień dla materiałów z recyklingu zawierających PBDE. Fundacja podkreśla, że decyzja, aby nie dopuścić do recyklingu tworzyw zawierających opóźniacze spalania, ograniczy również rozpowszechnianie się dioksyn podczas produkcji artykułów.

Na problem zwrócono uwagę po badaniach przeprowadzonych przez Arnikę, HEAL i IPEN w 2018 r. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaznacza, że również była zaangażowana w te działania. Badanie plastikowych produktów wykonanych z materiałów z recyklingu obecnych na polskim rynku ujawniło, że w zabawkach (np. w kostce Rubika) czy w akcesoriach do włosów znajdują się opóźniacze spalania w stężeniach znacznie przekraczających normy. Produkty je zawierające mogą być legalnie poddane recyklingowi, pomimo dobrze znanych negatywnych skutków ich występowania dla środowiska i zdrowia ludzi. Produkty takie nie byłyby dopuszczone do sprzedaży, gdyby nie były wykonane z tworzyw z recyklingu.

Tworzywa z recyklingu z PBDE – ważne poszanowanie zdrowia ludzi i środowiska

Zamykając tę niebezpieczną lukę, UE zrobiła ważny krok dla ochrony zdrowia publicznego. Ustawodawcy, którzy twierdzą, że chronią nas przed toksycznymi chemikaliami, nie mogą akceptować zasad dopuszczających niebezpieczne substancje w zabawkach. Tak właśnie działa obecny zapis dot. wyjątku dla produkcji wyrobów z tworzyw z recyklingu – powiedziała Jitka Strakova, ekspertka Arniki ds. toksycznych chemikaliów i koordynatorka grupy roboczej IPEN ds. dioksyn i odpadów.

Recykling produktów jest bardzo ważny, ale musi się odbywać z poszanowaniem dla zdrowia ludzkiego i środowiska oraz musi być poddany wnikliwej kontroli. Decyzja Komisji Europejskiej o zniesieniu wyjątku dotyczącego recyklingu PBDE to pierwszy krok na drodze do wyeliminowania związków powodujących trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) ze środowiska – dodaje Fundacja.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

partner medialny

reklama