Transport sfrezowanego asfaltu bez wpisu do BDO

Odpad, w postaci sfrezowanego z nawierzchni jezdni asfaltu, przewożono bez wpisu do BDO, czyli do tzw. bazy danych odpadowych. Nadawca i załadowca odpadów nie figurował w tym rejestrze – stwierdzili inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) oraz Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ). Oprócz tego tachograf zamontowany w ciężarówce nie został poddany kalibracji po zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu. Szofer nie wpisywał też kraju rozpoczęcia pracy na karcie kierowcy.

Bez wpisu do BDO i bez karty przekazania odpadów

W środę (29 września) na drodze krajowej nr 81 w Katowicach, patrol Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zatrzymał do kontroli wywrotkę przewożącą z Katowic do Pszczyny sfrezowany z nawierzchni jedni asfalt jezdni.

Jak podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD), kierowca wykonujący transport nie otrzymał od nadawcy ładunku żadnego dokumentu związanego z przewożonym odpadem. Nie posiadał karty przekazania odpadu ani żadnego numeru rejestrowego BDO. W systemie BDO na moment kontroli nie było zarejestrowanej żadnej karty przekazania odpadu dla transportowanego materiału.

Inspektorzy ITD, na miejsce kontroli wezwali pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ). Przesłuchali oni kierowcę oraz przybyłego na miejsce przedstawiciela nadawcy i załadowcy odpadów. Ustalili, że nie figuruje w ogóle w rejestrze BDO. Wobec przedsiębiorcy dalsze postępowanie wyjaśniające prowadzi WIOŚ.

Nie tylko bez wpisu do BDO…

Z kolei kontrola tachografu cyfrowego w pojeździe wykazała, że nie został on poddany wymaganej kalibracji po zmianie numerów rejestracyjnych wywrotki. Kierowca nie wpisał też kraju rozpoczęcia dziennego okresu pracy na karcie. Kierowca stwierdził, że nie umie tego robić i nigdy tego nie robił. Wobec przewoźnika inspektorzy ITD wszczęli postępowanie administracyjne. Za stwierdzone naruszenia grozi mu kara pieniężna – zaznacza GITD.

Na podstawie gitd.gov.pl

fot. GITD

reklama

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny