Transgraniczny transport odpadów

Transgraniczny transport odpadów na celowniku służb

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku (WIOŚ) poinformował, że na terenie województwa pomorskiego zakończyła się kolejna akcja kontrolna dotycząca m.in. przewozu odpadów.

Została ona przeprowadzona w ramach projektu kontrolnego IMPEL TFS „Europejskie Akcje Inspekcyjne” w dniach od 24 do 26 października br.

Transgraniczny transport odpadów – kontrole w portach i na drodze

Działania kontrolne ukierunkowane były na przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów oraz prawidłową realizację legalnych przemieszczeń odpadów. Jak wskazuje WIOŚ, kontrole zostały przeprowadzone w terminalach kontenerowych portów Gdańska i Gdyni, a także na drodze nr 6 w rejonie Słupska.

Obok inspektorów WIOŚ-u, w akcji przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowy w Gdyni, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, placówki Straży Granicznej w Gdańsku, Gdyni i Ustce oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Oddział w Słupsku.

Jak podaje WIOŚ, w terminalach kontenerowych poddano rewizji zawartość czterech kontenerów. W trzech z nich stwierdzono wysyłkę odpadów. Eksportowane były: złom kompresorów z lodówek do Pakistanu, złom stali ocynkowanej do Indii oraz makulatura do Chin. Czwarty kontener zawierał odzież używaną wysyłaną do Pakistanu, która nie została zakwalifikowana do kategorii odpadów. Wszystkie kontrolowane ładunki zwolniono do wysyłki drogą morską. Sprawdzono również 12 wykazów przewidywanych do wywozu, bądź przywozu kontenerów z podaniem ich zawartości (tzw. manifesty statkowe).

Z kolei w trakcie kontroli drogowej zatrzymano 16 samochodów ciężarowych, nie stwierdzając przewozu odpadów, zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym.

Na podstawie www.gdansk.wios.gov.pl

fot. WIOŚ w Gdańsku

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama