Tatry posprzątane

Posprzątali Tatry

Tatry posprzątane! To było prawdziwe święto wszystkich miłośników gór i czystych, naturalnych krajobrazów, zwieńczone rekordowo dużą lekcją ekologii – podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

W finale akcji „Czyste Tatry ekoMałopolska 2019” ponad 6 tysięcy ochotników zebrało w górach 586 kg odpadów. Uczestnicy akcji przemierzyli przy tym górskimi szlakami 275 km. Wolontariusze nie tylko posprzątali trasy, ale też osiągnęli inny cel – pokazali, jak na co dzień powinniśmy troszczyć się o środowisko – zaznacza UMWM.

Posprzątali Tatry 6 tysięcy ochotników i 586 kg zebranych odpadów

Pierwsi ochotnicy wyruszyli na szlaki już w piątek (26 lipca br.). Każdy wyposażony w niezbędny do sprzątania sprzęt – plecak, rękawiczki i worki na śmieci. Do tegorocznej edycji, organizowanej przy wsparciu Województwa Małopolskiego, zgłosiło się ponad 6 tys. uczestników z całej Polski. Warto też zaznaczyć, że na trasach, spontanicznie do sprzątania przyłączała się także część turystów. W efekcie tych działań waga zebranych odpadów wyniosła blisko 600 kg, choć – co zaznacza UMWM – trzeba pamiętać, że po opadach deszczu sporo z nich było mokrych i przez to cięższych.

To jest takie pokerowe „sprawdzam”. Chcieliśmy przekonać się, jak będzie wyglądało zaśmiecanie gór podczas największego oblężenia. Stwierdzamy, że z każdą przeprowadzoną edycją na szlakach jest lepiej. Wśród naszych wolontariuszy panuje znakomita atmosfera. Są to ludzie, którzy przyjeżdżają tu co roku i oni naszą maksymę, czyli „śmiecenie to obciach” rozszerzają na cały kraj” – podsumował Rafał Sonik, organizator i ambasador „Czystych Tatr ekoMałopolska 2019”.

Najwięcej było odpadów zmieszanych

Jak zaznacza urząd marszałkowski, szczególnie ważnym elementem tegorocznej edycji projektu była lekcja ekologii. Ściągnęła ona pod Dolną Równień Krupową tłumy, które wspólnie segregowały zebrane odpady. Po ich zważeniu okazało się, że podział na poszczególne frakcje przedstawia się następująco: plastik 147,7 kg, szkło 159 kg, papier 40,5 kg i 39,5 kg bioodpady. Najwięcej, bo 200 kg stanowiły odpady zmieszane. Ostatecznie w lekcji wzięło udział ponad 200 osób, tym samym ustanawiając nowy rekord Polski w tego typu przedsięwzięciach.

Efektem akcji Czyste Tatry są nie tylko wysprzątane góry i ilość zebranych śmieci. Tak wiele zaangażowanych osób oraz szeroki zasięg akcji z pewnością zaowocuje także w innych miejscach regionu, stając się inspiracją do dbania o najbliższe otoczenie. Aktywizowanie mieszkańców do osobistego zaangażowania w troskę o środowisko naturalne to również główny cel wdrażanego w tym roku programu ekoMałopolska – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, które było głównym partnerem wydarzenia.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama