Ekotech

Targi Ekotech nie tylko o odpadach

Kieleckie święto branży komunalnej, czyli 24. edycja targów Ekotech za nami. W jednym miejscu niemal 80 firm z kilku krajów prezentowało innowacyjne rozwiązania do zarządzania odpadami. Liczne fora, debaty i konferencje były okazją do pozyskania nowych pomysłów i inspiracji – podał organizator wydarzenia – spółka Targi Kielce (TK).

Innowacje i nowości, czyli targi Ekotech

Tegoroczne targi Ekotech, które zrealizowano w nowej formule i w nowym terminie, przyciągnęły do Targów Kielce liczne grono odwiedzających. Według organizatora wydarzenia byli pośród nich przedstawiciele samorządów, specjalistów ds. gospodarki odpadami i liderów branży komunalnej. Spotkanie w Kielcach stanowiło platformę wymiany doświadczeń, nawiązywania współpracy oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów w branży. – Coraz większą uwagę przywiązujemy do segregacji odpadów. W temacie recyklingu i gospodarki odpadami, mamy jednak jeszcze wiele do zrobienia, więc nasze wydarzenie jest bardzo potrzebne i z pewnością będzie się rozwijało – podkreślał podczas otwarcia targów dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce.

Zwiedzający ekspozycję 24. edycji targi Ekotech mogli poznać nowoczesne podejście do zarządzania odpadami. Tegoroczni wystawcy zaproponowali wiele rozwiązań, które nie tylko zwiększą wydajność firm recyklingowych, ale także ułatwią wprowadzenie w życie zmian prawnych, które czekają nas już w przyszłym roku – wskazały TK.

Wprowadzany od stycznia system kaucyjny przewiduje, że dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy. Firma AKE Technologies na targach Ekotech zaprezentowała modułowy automat zwrotny, który sprawdzi się w dobie systemu kaucyjnego. – Nasze urządzenie rozpoznaje butelki z kaucją i te bez po kodach kreskowych. Nawet, jeśli użytkownik będzie próbował oszukać system i przekleić kod, automat wykryje nieprawidłowość – mówił Marcin Derenda z firmy AKE Technologies, systemu do sortowania, prasowania i przechowywania opakowań zwrotnych. – Urządzenie można postawić wszędzie, jest mobilne, więc to dobre rozwiązanie np. podczas wydarzeń, koncertów – dodał prezes firmy.

Jakie jeszcze nowinki prezentowano w Kielcach?

Unowocześnienie systemu Bazy danych o odpadach (BDO) wprowadzonego w 2020 r. zaproponowała firma TwojeBDO. Oferuje ona platformę, która rewolucjonizuje sposób zarządzania odpadami. – System BDO w swojej podstawowej wersji nie jest przyjazny firmom recyklingowym. Nie posiada wielu funkcjonalności i przez to jest mało ergonomiczny. TwojeBDO działa na zasadzie rozszerzenia do przeglądarki. Modyfikujemy stronę rządową, dodając rozmaite funkcje – mówił Krzysztof Fidoń. – Im większa firma, im więcej kart musi uzupełnić, tym lepsze jest to dla nich rozwiązanie – dodał przedstawiciel firmy.

Poszukiwanie ergonomicznych rozwiązań przyświecało także twórcom kosza CitySolar. Opracowali oni kosz na śmieci, zasilany energią słoneczną. – To inteligentny pojemnik, w którym wmontowano prasę kompresującą odpady. Jej napęd zasilany jest energią słoneczną. Zyskujemy zatem powierzchnię, ale jednocześnie zmniejszamy wydatki i ślad węglowy – wyjaśniła Martyna Samson. – To skandynawskie rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w miejscach publicznych, szkołach czy dużych firmach – podkreśliła.

Z energii odnawialnej korzysta także elektryczna śmieciarka polskiego producenta – Grupy Auto Moto Projekt. – Innowacyjność polega na tym, że śmieciarka zasilana jest bezpośrednio z własnych baterii, nie wpinamy się do baterii trakcyjnych. Dzięki temu nasz samochód może przejechać 250 kilometrów – mówił Michał Zubilewicz. – Testowaliśmy rozwiązanie w kilku miastach, gdzie sprawdziło się rewelacyjnie – chwalił się założyciel firmy.

Podczas tegorocznych targów Ekotech firma Globtrak Polska premierowo zaprezentowała system czterech kamer, wyposażonych w moduł sztucznej inteligencji. – Rozwiązanie ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa osób znajdujących się w pobliżu pojazdu w trakcie odbioru odpadów na terenie miasta. System ma za zadanie wspierać młodych kierowców w manewrowaniu pojazdami dla branży komunalnej – dodał Rafał Chaba z firmy Globtrak Polska.

Zagadnienia branżowych spotkań na Ekotech

Tradycją targów stało się już, organizowane po raz dziesiąty, Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami MIFOD. – Kielce to idealne miejsce na organizację tego forum – powiedział podczas uroczystego otwarcia Andrzej Bednarek, prezes firmy AK NOVA, która zorganizowała spotkanie. – Chociaż jesteśmy z Poznania, to właśnie podczas Targów Ekotech w Kielcach od 10 lat organizujemy to forum i to się nie zmieni – zaznaczył. Tegoroczną edycję MIFOD zrealizowano pod hasłem „ES”, jak „Efektywność Sytemu” z udziałem zaproszonych gości ze Słowacji, Portugalii i Włoch. Rozmowy dotyczyły m.in. innowacyjnych systemów zbiórki odpadów, systemów kontroli zbiórki odpadów, a także barier w osiąganiu wyższych poziomów recyklingu.

Ekotech - MIFOD

Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto oraz firmy Ekolog podczas targów odbyły się dwa spotkania. Były to: „Ekolog dla samorządów” i „Ekolog dla firm”. Pierwsze było poświęcone m.in. kwestii porzuconych samochodów na ulicach miast, sporządzania dokumentów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz audytowi środowiskowemu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu”. Została ona zorganizowana przez spółkę PolKa – Polska Kaucja i dotyczyła znaczenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce dla biznesu i konsumentów. W gronie uczestników debaty znaleźli się: Sebastian Anioł z firmy InPost; Filip Piotrowski, specjalista GOZ w UNEP/GRID; Marek Mateja, koordynator wdrożenia SUP; Marcel Rakowski, PolKa – Polska Kaucja oraz Ewa Badowska-Domagała, radca prawna. Eksperci zgodnie przyznawali, że system kaucyjny jest w Polsce niezbędny i pomimo wielu wyzwań, można się do jego wprowadzenia odpowiednio przygotować.

O czym jeszcze dyskutowano w Kielcach?

Po raz pierwszy na Ekotech odbyło się również spotkanie poświęcone wyzwaniom w zakresie recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii litowo-jonowych dla elektromobilności. Zostało ono zorganizowane przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorcy oraz osoby zainteresowane kwestiami ochrony środowiska i gospodarowania odpadami.

Na targach nie zabrakło również konferencji szkoleniowo-informacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS. Dotyczyło ono najnowszych trendów i przepisów w branży recyklingu pojazdów, pakietu deregulacyjnego i ESG. Jak podkreślił Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS), podczas prelekcji otwierającej konferencję, branża recyklingu pojazdów będzie się rozwijać. Zaawansowane technologie recyklingu pozwolą na odzyskiwanie większej ilości wartościowych surowców z pojazdów kończących swój cykl życia. Jednak zagrożeń dla rynku jest wiele. Na targach można było skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wśród atrakcji dodatkowych dla branżowych zwiedzających były również dwa konkursy z nagrodami od firmy Santrade: konkurs wiedzy i zręcznościowy.

Forum Polsko-Ukraińskie na targach Ekotech

Po raz pierwszy w trakcie targów Ekotech w Targach Kielce powstało stoisko narodowe firm z Ukrainy organizowane przez Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej oraz Polsko-Ukraińskie Centrum Gospodarcze. – Nasi goście, delegacja miast ukraińskich, jest z nami, aby podzielić się tym, co mają w miastach do zaoferowania, swoimi oczekiwaniami oraz tym, co chcieliby zrobić. To cisi bohaterowie, na których barkach spoczywa los mieszkańców. To oni martwią się o ich zdrowie, życie, jedzenie i mieszkanie w huku bomb czy spadających dronów – podkreślał Czesław Roll, prezes Zarządu Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej. W ekotechowej strefie współpracy z Ukrainą zrealizowano liczne spotkania przedstawicieli kilku miast i gmin z Ukrainy z reprezentantami władz miasta Kielce i lokalnego biznesu. W wydarzeniu wzięli udział włodarze ukraińskich miast i gmin z takich miejscowości, jak Zwiagiel, Korostień, Połtawa, Uman oraz Bojarka. Rozmowy zaproszonych gości dotyczyły m.in. polskich doświadczeń w modernizacji miast, możliwości rozwoju miast ukraińskich oraz sposobów ewentualnej współpracy – zaznaczyły TK.

Nagrody i wyróżnienia Ekotech przyznane!

Podczas tegorocznej gali Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Uhonorowano także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego. Wyróżnienia za najlepsze produkty otrzymały następujące firmy:

·                     APRIVA – za elektryczną zamiatarkę ZEN,

·                     EcoHydroCarbon – za termiczne przekształcanie odpadów polimerowych,

·                     Globtrak Polska – za system wizyjny GT AI Globtrak,

·                     Ekorum – za kampanię edukacyjno-informacyjną w zakresie gospodarki odpadami zrealizowaną dla MZGOK w Janczycach.

Nagrody 24. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech powędrowały natoamist do:

·                     firmy Ecoutility – za elektroniczną altanę śmietnikową,

·                     firmy BARTESKO PW, BARTŁOMIEJ SKOWROŃSKI – za mobilne elektryczne urządzenie do prac komunalnych,

·                     Grupy Auto Moto Projekt – za w pełni elektryczną śmieciarkę.

Wyróżnienia TOP DESIGN za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego otrzymały takie firmy jak: Krozmet, Recykl, Kärcher, GP Truck Trading, Zeppelin Polska oraz Melex. Nagrody TOP DESIGN za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową powędrowały do firm MB Group, Dreiger oraz Globtrak Polska. Na zakończenie uroczystej gali doceniono również Wystawców, którzy w tym roku świętują jubileusze.

Organizator wystawy już teraz zaprasza na kolejną, 25. edycję Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech, która odbędzie się w 2025 r.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Targi Kielce

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu