SZOP-y

SZOP-y odbiorą odpady we Wrocławiu

Chcąc ułatwić mieszkańcom Wrocławia segregację odpadów, od początku roku na wrocławskich osiedlach pojawią się specjalnie samochody, tzw. SZOP-y. Będą one odbierały odpady problematyczne, np. drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny, świetlówki, czy opakowania po farbach, czyli to, co mieszkańcy sami powinni zawieźć do jednego z dwóch wrocławskich punktów selektywnego zbierania (PSZOK-ów) – poinformował Urząd Miejski Wrocławia (UM).

SZOP-y, czyli samochody do zbierania odpadów problemowych

– SZOP to nic innego jak Samochód Zbierający Odpady Problematyczne – takie, które niestety często trafiają do przydomowych pojemników na odpady, a powinny na PSZOK. Mamy nadzieję, że ten rodzaj usługi spodoba się mieszkańcom Wrocławia i będą z niego licznie korzystać. Dzięki czemu selektywna zbiórka odpadów będzie łatwiejsza i bardziej efektywna – wyjaśnia Bartosz Małysa, prezes Ekosystemu.

Rozkład jazdy SZOPów – godzina, dzień i miejsce postoju jest określony w harmonogramie dostępnym na stronie internetowej: www.ekosystem.wroc.pl (w zakładce: segregacja odpadów). Zgodnie z nim, odbiór z terenu poszczególnych osiedli, odbywać się będzie dwa razy w miesiącu, w ustalonych miejscach, gdzie przez dwie godziny samochody będą czekały na mieszkańców.

SZOP-y w porozumieniu z radami osiedli i zarządcami nieruchomości

Miejsca postoju SZOP-a zostały ustalone w porozumieniu z radami osiedli oraz zarządcami nieruchomości tak, aby to były najbardziej optymalne i dostępne dla mieszkańców – dodaje Aleksandra Brzoza, pełnomocnik Zarządu spółki WPO ALBA.

Termin rozpoczęcia realizacji nowej usługi będzie się różnił w zależności od rejonu Wrocławia. Pierwsi skorzystają z niej mieszkańcy Psiego Pola i Fabrycznej – już od 2 stycznia. Od 21 lutego SZOP-y zaczną odbierać odpady z terenu nieruchomości położonych w rejonie Starego Miasta i Śródmieścia, a Kolejne będą Krzyki – podaje UM.

– Mobilna zbiórka odpadów problemowych rozpocznie się już 2 stycznia. Warto podkreślić, że na każdym osiedlu wyznaczone zostały dwa stałe punkty, w których będzie czekał nasz samochód. W punktach tych SZOP będzie pojawiał się rotacyjnie. Przykładowo: na osiedlu Pilczyce pojazd pojawi się w środę w tygodniach parzystych na parkingu przy stadionie miejskim natomiast w środę w tygodniach nieparzystych będzie czekał przy ulicy Koszykarskiej. Dokładny harmonogram mieszkańcy znajdą na ulotkach, które w najbliższym czasie trafią do skrzynek pocztowych – poinformowała Karolina Kołacz, reprezentantka spółki Chemeko-System.

Jakie odpady odbiorą SZOP-y?

Wrocławski magistrat podał także, jakiego rodzaju odpady będą bezpłatnie odbierane przez SZOP-y. Są to: małogabarytowe urządzenia elektroniczne lub elektryczne, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, lampy fluorescencyjne, świetlówki i lampy energooszczędne, a także termometry rtęciowe. W grupie odbieranych odpadów znajdują się również oleje i tłuszcze jadalne, przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych, farby i opakowania po farbach, a także tusze, tonery do drukarek i kleje oraz opakowania po klejach. Ponadto SZOP-y obierać będą lepiszcze i żywice, detergenty, baterie i akumulatory, a także przeterminowane leki.

SZOP nie będą jednak przyjmować odpadów nieposegregowanych i pochodzących z działalności gospodarczej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Wrocławia

reklama

reklama

reklama

reklama