Szczecińska spalarnia odpadów

Szczecińska spalarnia odpadów po pierwszym sezonie zwiedzania

Wraz z końcem roku szkolnego zakończył się pierwszy pełen sezon zwiedzania EcoGeneratrora. Jak zaznacza szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO) już ponad trzy tysiące osób dowiedziało się, jak działa szczecińska spalarnia odpadów i jaką rolę odgrywa w gospodarce odpadami.

Szczecińska spalarnia odpadów przyjęła ponad trzy tysiące zwiedzających

Na terenie zakładu wytyczona jest ścieżka edukacyjna. Dzięki niej można zapoznać się z przebiegiem procesu przekształcania odpadów w energię. Pozwala ona także dowiedzieć się, jakie znaczenie dla gospodarki odpadami mają spalarnie odpadów komunalnych. Największe wrażenie na zwiedzających robią ogromny żelbetowy bunkier odpadów i rozgrzane do temperatury 1000 stopni Celsjusza wnętrze rusztu – zaznacza ZUO.

EcoGenerator rozpoczął pracę w grudniu 2017 r. Ścieżka edukacyjna została otwarta 21 marca 2018 r. Pierwszą grupą, która obejrzała zakład, była klasa 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinie. Od tamtej pory szczecińską spalarnię zwiedziło ponad 3,5 tys. osób w 153 grupach. Zdecydowana większość to uczniowie szczecińskich szkół. Spalarnię odwiedzają także studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, seniorzy, członkowie różnych stowarzyszeń i organizacji.

Goście przed zwiedzaniem uczestniczą w prezentacji na temat EcoGeneratora i gospodarki odpadami.

Prezentacje są przygotowane z myślą o trzech grupach wiekowych: dla najmłodszych (2-4 klasa), nieco starszych (5-8 klasa) i oraz dla szkół ponadpodstawowych. Prezentacja dla najmłodszych jest zdjęciową zgadywanką, która angażuje dzieci w nazywanie sfotografowanych w warunkach naturalnych zwierząt i ptaków. Celem pokazu jest uzmysłowienie dzieciom, że naszym wspólnym obowiązkiem jest ochrona środowiska przyrodniczego.

Prezentacje dla starszych grup wyjaśniają zasady funkcjonowania systemu gospodarki odpadami i mechanizm działania spalarni. Tłumaczą, w jaki sposób z odpadów wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna. Elementem prezentacji jest także pokazanie, że spalanie odpadów w zakładach przemysłowych jest bezpieczne dla środowiska.

EcoGenerator, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zamienia w energię 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie zapewniając prąd i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUO

fot. ZUO

partner portalu

reklama

reklama

reklama