Szczeciński magistrat przypomina, że od dziś, tj. od 1 lipca br., w mieście obowiązują nowe zasady segregowania odpadów. Zgodnie z nowymi regułami gromadzenia odpadów osobno należy zbierać także te z frakcji biodegradowalnej. Chodzi o wszystkie odpady pochodzenia roślinnego.
Zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska wchodzą w życie 1 lipca br. Najważniejsza z nich to wprowadzenie nowej frakcji odpadów segregowanych – biodegradowalnych. Tym samym do pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołącza na stałe kolejny – brązowy – wyjaśnia UM.
Od 1 lipca Szczecin segreguje odpady po nowemu
Jak wskazuje magistrat, niektórzy mieszkańcy domów jednorodzinnych dobrze już znają ten system. Dotychczas służył do gromadzenia tzw. odpadów zielonych, czyli np. trawy i liści z ogrodów. Nie był jednak obowiązkowy, a miasto zapewniało bezpłatny odbiór tym mieszkańcom, którzy zgłosili taką potrzebę. Obecnie wszyscy mieszkańcy w zabudowie jednorodzinnej, którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów, muszą wyposażyć się w brązowe pojemniki. Zakupione pojemniki należy zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie (91 435 11 99), mailem: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl lub poprzez stronę www.ecoszczecin.pl. Wyjątkiem, który zwalnia z obowiązku posiadania brązowego pojemnika jest kompostowanie odpadów bio na terenie swojej posesji. Fakt ten jednak również należy zgłosić. W przypadku zabudowy wielorodzinnej obowiązek ustawienia brązowych pojemników dla lokatorów spoczywa na zarządcach.
Oprócz liści i trawy powinny do nich trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z gospodarstwa domowego. Chodzi przede wszystkim o obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także fusy z kawy i herbaty. Co ważne, odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków i innych opakowań. Odpady „bio” od kwietnia do końca listopada będą odbierane z nieruchomości raz w tygodniu, natomiast od grudnia do końca marca raz na dwa tygodnie.
Szczeciński magistrat przypomina również, że od tego czy mieszkańcy segregują odpady zależy wysokość opłaty za ich odbiór. W zabudowie wielorodzinnej miesięczna opłata za wywóz śmieci segregowanych od 1 lipca wynosi 5 zł za m3 zużytej wody, niesegregowanych – 10 zł/m3. W zabudowie jednorodzinnej jest to odpowiednio 65 i 130 zł miesięcznie za gospodarstwo domowe.
Więcej informacji na temat nowych zasad segregowania śmieci znajduje się na stronie: www.segregujemy.ecoszczecin.pl
Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Szczecin
rys. UM Szczecin














