Świąteczna śmieciareczka

„Świąteczna śmieciareczka” na ulicach stolicy!

Święta to czas, w którym szczególnie chcemy sprawić radość bliskim. Niestety efektem ubocznym tych chęci jest zwykle bardzo duża ilość wytworzonych odpadów spowodowana znacznie zwiększoną konsumpcją. Na święta kupujemy bowiem więcej żywności, gotujemy przesadne ilości potraw, a co za tym idzie więcej tego jedzenia marnujemy i wyrzucamy. Dodatkowo nadmierna ilość odpadów wynika z nabywania, spontanicznie, często nieprzemyślanych prezentów, w dużych ilościach opakowań. Nic więc dziwnego, że rok po roku grudzień jest czasem, w którym ilość generowanych odpadów komunalnych jest nawet do 20% większa w porównaniu do innych miesięcy. Firma LEKARO postanowiła zwrócić uwagę, że można podjąć określone kroki i wyrobić w sobie nowe nawyki, co może sprawić, że nadchodzące święta będą bardziej proekologiczne. W tym celu na ulice stolicy wyjechała „świąteczna śmieciareczka”.

„Świąteczna śmieciareczka” – element edukacyjnego projektu

W celu zbudowania większej świadomości na temat świątecznych ekozachowań w ramach projektu „Św. Mikołaj jest eko!” na ulice Warszawy i pobliskich gmin wyjechała #świątecznaŚmieciareczka firmy LEKARO, przyozdobiona kolorowymi lampkami. Na bokach pojazdu przedstawiona została grafika edukacyjna z kodem QR, przekierowującym do strony akcji, która na bieżąco będzie aktualizowana o wskazówki, mające pomóc w ograniczeniu ilości świątecznych odpadów. Na stronie projektu będą pojawiać się informacje dotyczące prawidłowych ekozachowań, w tym m.in. temat prezentów zgodnych z ecodesign, czy opakowań po świątecznych podarunkach.

Najważniejszą zasadą dotyczącą minimalizowania odpadów jest przede wszystkim ograniczenie ich ilości – podkreśla firma. Według statystyk ok. 9 mln ton żywności co roku ląduje w koszu. Taki sam los spotyka potrawy świąteczne. Co zrobić z nadmiarem żywności w lodówce? – pyta firma i odpowiada, że najważniejsze to ograniczyć ich ilość! W Boże Narodzenie przeciętna rodzina marnuje średnio 2 kg jedzenia – to nawet trzy razy więcej niż w innych miesiącach! – zwraca uwagę przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarowaniem odpadami. Aby uniknąć podobnej sytuacji ważne jest, abyśmy dokładnie rozpisali listę naszych zakupów i dopasowali ją do liczby gości, z którymi mamy zamiar spędzić świąteczny czas – podpowiada firma.

„Świąteczna śmieciareczka” to nie wszystko

Podobnie jest z prezentami. Zmiana naszego podejścia do obdarowywania bliskich również pozwala na zmniejszenie ilości śmieci powstajacych w związku ze świętami. Nie muszą być to fizyczne podarunki. Warto pomyśleć nad doświadczeniami, które wzbudzą w nich pozytywne emocje i pozwolą na wygenerowanie nowych, pozytywnych wspomnień, np. bilety do teatru, warsztaty tematyczne lub wspólna podróż. Jeśli jednak chcemy podarować komuś coś namacalnego, zadbajmy o to, aby był to prezent mocno przemyślany i odznaczał się wysoką jakością. Pamiętajmy, że upominki kupowane na ostatnią chwilę niestety rzadko są trafione – podpowiada firma.

Równie istotne jest opakowanie prezentów. Nawet mała rzecz prezentująca się w piękny sposób sprawia radość – zwraca uwagę firma, jednocześnie wskazując, że część papieru prezentowego nie spełnia warunków do ponownego przetworzenia. Wówczas musi on trafić do pojemników na odpady zmieszane. Problem ten dotyczy przeważnie makulatury intensywnie polakierowanej lub tej specjalnie usztywnianej. Dlatego firma podpowiada: „Pakując prezenty korzystaj najlepiej z toreb wielokrotnego użytku, które użyjesz w przyszłym roku”.

Choinka? Może w doniczce?

Firma w swojej kampanii odnosi się również do kwestii choinki i odpowiada na pytanie o to, czy plastikowe drzewko jest „nieekologiczne”. Według LEKARO, plastikowe drzewko można wykorzystać kilka lat z rzędu, co pozwoli ograniczać wycinkę drzew. Jeśli jednak bardzo zależy nam na żywym drzewku, to firma podpowiada by kupić choinkę w doniczce. W ten sposób można niejako podarować jej drugie życie, sadząc ją po świętach możemy w ogródku, na działce lub oddać do Lasów Miejskich lub Państwowych, które organizują coroczne zbiórki świątecznych drzewek. I tak mieszkańcy mogą przyczynić się do powiększenia drzewostanu. Gdy jednak kupimy ciętą choinkę dopilnujmy by wyrzucić ją w określonym dniu odbioru choinek lub dostarczyć ją do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u). Na przykład w Warszawie selektywnie zebrane choinki zostaną przerobione na biomasę i zastąpią węgiel w elektrociepłowniach, powracając do domów w postaci ciepła.

„Świąteczna śmieciareczka” zachęca do ponownego wykorzystania rzeczy

Nie zapominajmy o tym, że zarówno żywność, nietrafione prezenty, a nawet ich opakowania można wykorzystać ponownie! – apeluje firma. Jest to kolejna zasada postępowania z odpadami. Dopiero po niej myślimy o odzysku i recyklingu. W tym przypadku ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących sortowania i prawidłowego dzielenia odpadów na pięć frakcji:

  • papier (niebieski worek lub pojemnik z niebieską naklejką),
  • metale i tworzywa sztuczne (żółty worek lub pojemnik z żółtą naklejką),
  • szkło (zielony worek lub pojemnik z zieloną naklejką),
  • odpady zmieszane (pojemnik z czarną naklejką),
  • BIO (brązowy worek lub pojemnik z brązową naklejką).

Pozostałe rodzaje odpadów komunalnych, takie jak baterie, odpady wielkogabarytowe należy oddawać do PSZOK-ów – zaznacza firma.

W tym roku warto bliżej przyjrzeć się swoim świątecznym nawykom, ponieważ każda, nawet najmniejsza decyzja wywiera bezpośredni wpływ na środowisko przyrodnicze – apeluje firma i zacheca do podejmowania działań, które sprawią, że święta Bożego Narodzenia będą „ekologiczne”

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. LEKARO

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny