działania dla ochrony środowiska

Straż miejska – działania dla ochrony środowiska

Zarówno strażnicy miejscy z Bydgoszczy, jak i z Legnicy podejmują działania dla ochrony środowiska. Dotyczą one m.in. nielegalnego gospodarowania odpadami i ochrony powietrza.

Dzikie wysypiska w Legnicy na oku municypalnych

Dla przykładu Urząd Miasta Legnica (UM) poinformował, że w tym roku tamtejsza straż miejska ujawniła już dwa nielegalne wysypiska śmieci, na które ktoś wyrzucił m.in. eternit, zużyte opony, meble i otuliny od kabli.

Jedno z tych dzikich wysypisk funkcjonariusze odkryli w lasku w pobliżu ul. Rzeszotarskiej w Legnicy – jak dodaje UM – w pobliżu regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Ktoś wyrzucił tam otuliny od kabli, opony i inne odpady. Jak informuje straż miejska teren ten został już uprzątnięty przez właściciela, czyli Lasy Państwowe.

działania dla ochrony środowiska

Drugie wysypisko zostało odkryte nad rzeką Kaczawą, w okolicach mostu kolejowego. Wyrzucono tam m.in. stare meble, eternit i opony.

Legnicki magistrat zwraca uwagę, że dzikie wysypiska są plagą nie tylko w tym mieście, a na ich likwidację każdego roku miasto wydaje setki tysięcy złotych. Usuwanych jest z nich ponad sześćset ton odpadów rocznie.

Jednocześnie UM zaznacza, że strażnicy miejscy mają narzędzia do walki z osobami nielegalnie wyrzucającymi śmieci. Są to przenośnie kamery, tzw. fotopułapki. Zarejestrowały one m.in. mężczyznę, który wyrzucał odpady. Został zidentyfikowany i zapłacił mandat, a za pozbywanie się odpadów w sposób niezgodny z prawem grozi kara grzywny do 5000 zł.

Działania dla ochrony środowiska, czyli kontrole pod kątem spalania odpadów

Z kolei Straż Miejska w Bydgoszczy (SM) zaznacza, że prowadzi kontrole pod kątem tego co spalane jest w przydomowych kotłach. I tak, w piątek (10. stycznia br.) ok. godz. 13:30 patrol SM zauważył przy ul. Chołoniewskiego mężczyznę, który przenosił do mieszkania znajdujące się na chodniku odpady. Jak podaje bydgoska straż, było to impregnowane drewno, wyglądające jak pocięte podkłady kolejowe. Podczas kontroli paleniska w piecu kaflowym w mieszkaniu zaobserwowanego mężczyzny municypalni stwierdzili spalanie tych odpadów. Jak wyjaśnił właściciel nieruchomości, spalanymi odpadami były pocięte elementy drewnianego mostu. Za popełnione wykroczenie strażnicy nałożyli mandat w wysokości 500 zł.

działania dla ochrony środowiska

Wniosek do sądu o ukaranie, czyli działania dla ochrony środowiska

Natomiast w niedzielę (12. stycznia br.) ok. godz. 16:45 patrol SM udał się do jednego z budynków na bydgoskim Szwederowie. Celem wizyty było przeprowadzenie kontroli paleniska. Jak podaje SM, drzwi od mieszkania otworzył mężczyzna, który oświadczył, że nie zamieszkuje w tym lokalu i nie wpuści strażników na kontrolę. W odpowiedzi na taką postawę municypalni okazali stosowne upoważnienia do wykonywania tego typu kontroli i uprzedzili o odpowiedzialności karnej za udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska. nie pomny na grożące konsekwencje mężczyzna zamknął drzwi. W związku z popełnieniem przestępstwa na miejsce została wezwana Policja. Po chwili mężczyzna wyszedł z mieszkania i próbował się oddalić. Jednak strażnicy wspólnie z przybyłymi na miejsce funkcjonariuszami policji zagrodzili mu drogę, a następnie strażnicy przeprowadzili kontrolę paleniska. W jej wyniku stwierdzili, że doszło do spalania odpadów. Ponadto strażnicy ujawnili, że mężczyzna zbierał odpady komunalne poza pojemnikami lub workami do tego przeznaczonymi.

W związku z popełnionymi wykroczeniami do sądu ma zostać skierowany wniosek o ukaranie. Warto zaznaczyć, że w związku z popełnionym przestępstwem osobną sprawę prowadzi Policja.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnica oraz strazmiejska.bydgoszcz.pl i strazmiejska.bydgoszcz.pl

fot. UM Legnica i 2 x SM w Bydgoszczy

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama