Sprzątanie Katowic

Sprzątanie Katowic w wakacje

Jak co roku mieszkańcy wspólnie z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty wysprzątają pięć miejsc w Katowicach. Ze względu na epidemię koronawirusa, po raz pierwszy akcja, zakładająca sprzątanie Katowic odbędzie się w wakacje, a jej zasady zostaną zmienione – informuje Urząd Miasta Katowice (UM).

Od trzech lat sprzątanie Katowic w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice

Magistrat przypomina, że SprzątaMy Dzielnice to projekt, który UM od trzech lat realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty, organizacją pozarządową promującą ideę zero waste (zero odpadów) – przypomina magistrat. – Akcja ma przede wszystkim uwrażliwiać na problem śmieci, które pozostawiane są w miejscach publicznych. Dziś w obliczu pandemii jeszcze bardziej musimy kłaść w miastach nacisk na zrównoważony rozwój i dbanie o środowisko, w którym żyjemy – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM.

Sprzątanie Katowic w trzech etapach

Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów – przypomina magistrat. W pierwszym mieszkańcy zgłaszali zaśmiecone tereny, a w drugim w głosowaniu wybrali finałową piątkę. Trzeci etap, czyli sprzątanie, musiało jednak poczekać ze względu na epidemię koronawirusa. Dlatego w tym roku odbędzie się ono w wakacje. Jako pierwsi sprzątać będą mieszkańcy Zawodzia (8 sierpnia), następnie Koszutki (15 sierpnia), os. Paderewskiego – Muchowiec (22 sierpnia), Ligoty – Panewnik (29 sierpnia) i jako ostatni mieszkańcy Dąbrówki Małej (5 września). Zmienią się też zasady akcji. Tym razem po zakończeniu sprzątania nie będą organizowane spotkania przy grillu, co było tradycją wydarzenia. Uczestnicy wydarzenia będą też proszeni o zabranie ze sobą maseczek i stosowanie w razie konieczności, a na miejscu zostaną zapewnione środki do dezynfekcji. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jak zawsze zadba o to, żeby akcje przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Warto ze sobą zabrać własne kubki – dopowiada UM.

Mieszkańcy sprzątają przede wszystkim tereny zieleni

Większość terenów zgłaszanych przez mieszkańców to tereny zieleni, które mogłyby być miejscem spacerów i wypoczynku, jednak zalegające tam śmieci odstraszają. W ciągu ostatnich dwóch edycji udało się uporządkować m.in. tereny w Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie) i na Koszutce (tereny po byłym przejeździe kolejowym), dolinę rzeki Ślepiotki i Las Panewnicki w Ligocie, okolicę Rezerwatu Przyrody Ochojec czy las przy ul. Adama w Giszowcu – przypomina magistrat. Tylko w zeszłym roku udało się zebrać i oddać do recyklingu 311 worków ze szkłem oraz 322 worki z odpadami plastikowymi. Wszystko to dzięki zaangażowaniu łącznie ponad 300 wolontariuszy. – To jest niesamowita energia. Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów – mówi Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii „porządkowanie miasta”.

Sprzątanie Katowic chroni środowisko

Każdego roku przeciętny Polak wytwarza ok. 315 kg odpadów komunalnych, z czego tylko ok. 30% poddawane jest recyklingowi. Chociaż sytuacja ulega poprawie wciąż jest bardzo wiele do zrobienia – podkreśla UM. – Szczególnie martwi nas sytuacja, gdy odpady są porzucane w lasach i na terenach zielonych, gdyż nie tylko źle to wygląda, ale także stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zwierząt. Wiele odpadów, zwłaszcza sprzęt elektroniczny i opony, których znaleźliśmy ponad 100 w zeszłym roku, podczas rozkładu wytwarzają toksyny zatruwające otoczenie – zaznacza Ewa Witkiewicz, autorka publikacji „Roślinna kuchnia Zero Waste”.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. UM Katowice

reklama

reklama

reklama

reklama