spalarnia odpadów

Spalarnia odpadów – ćwiczenia strażaków

W miniony poniedziałek, 6 listopada, na terenie krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) – Ekospalarni odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

Odbyły się one pod kryptonimem „Spalarnia 2017”. O ich przebiegu poinformował Urząd Miasta Krakowa (UM).

Krakowska spalarnia odpadów poligonem dla strażaków

W ćwiczeniach uczestniczyło 60 strażaków z 15 zastępów pożarniczych. Oprócz nich w treningu wzięło udział 20 kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Warto zaznaczyć, że część praktyczna ćwiczeń składała się z dwóch epizodów. Pierwszy z nich to pożar odpadów w bunkrze zasypowym, do którego doszło w wyniku procesów endotermicznych. Według scenariusza pożar zauważył operator suwnicy, który powiadomił głównego dyspozytora zakładu, który następnie przekazał tę informację do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie. O zdarzeniu powiadomieni zostali także Komendant Miejski PSP w Krakowie oraz Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie. Podczas zainscenizowanego pożaru wystąpiła konieczność ewakuowania ze ścieżki edukacyjnej grupy kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, którzy w tym dniu zwiedzali Ekospalarnię.

Drugi epizod zakładał ewakuację pracownika, który wpadł do bunkra na odpady. W akcji ratowniczej wzięła udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego SGRWys „Kraków 3. – Ratownicy wybrali najbezpieczniejszą metodę wydobycia z bunkra poszkodowanego. Wyszli na najwyższe piętro i z poziomu suwnic zbudowali stanowiska wysokościowe i opuścili się na linach do bunkra, gdzie znajdował się poszkodowany. Ratownicy bez problemu wydobyli go na zewnątrz – tłumaczył kapitan Bartłomiej Rosiek z Komendy Miejskiej PSPStraży Pożarnej w Krakowie.

Na miejscu, w trakcie ćwiczeń, utworzono sztab komendanta miejskiego PSP, w którego skład weszli funkcjonariusze Wydziałów Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz przedstawiciele Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Ci ostatni wspomagali pracę sztabu, udzielając informacji o możliwych zagrożeniach, jakie mogą pojawić się podczas działań ratowniczych.

Gra sztabowa – preludium do ćwiczeń w spalarni odpadów

Część praktyczną ćwiczeń poprzedziła część teoretyczna, czyli tzw. gra sztabowa. Odbyła się ona 3 listopada i miała na celu m. in. omówienie założeń i celów planowanych działań, przeanalizowanie ich scenariusza, sprawdzenie możliwości ich przeprowadzenia w założonym kształcie oraz zapoznanie się z zabezpieczeniem przeciwpożarowym Zakładu, prowadzonym procesem technologicznym oraz potencjalnymi zagrożeniami.

Ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej odbyły się na terenie krakowskiej Ekospalarni już po raz drugi. Bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy, zarówno goście przebywający na terenie Zakładu, jak i pracownicy, mogli czuć się bezpiecznie będąc pod opieką dobrze przeszkolonej załogi i strażaków, którzy po ubiegłorocznych ćwiczeniach świetnie odnajdują się w naszym Zakładzie – przekonuje Jakub Bator, dyrektor ZTPO.

Na podstawie krakow.pl

fot. krakow.pl

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny