Będzie przetarg na wybudowanie spalarni odpadów komunalnych

Do końca 2026 r. Miasto Suwałki planuje wybudowanie spalarni odpadów komunalnych. Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jego wysokość przekracza 128 mln zł. W tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg w formule „projektuj i buduj” na realizację tej inwestycji. Zapowiedział to Urząd Miejski w Suwałkach (UM).

Budowa spalarni odpadów komunalnych ze wsparciem

Wsparcie NFOŚiGW to blisko 130 mln zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka. Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC-u). Ma ona znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę odpadową Suwałk.

– Ciepłownictwo, podobnie jak cała energetyka stoi w obliczu poważnego wyzwania, jakim jest dekarbonizacja. Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok. 9 tysięcy ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2, za które trzeba zapłacić. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Paliwem będą oczywiście odpady pochodzące od naszych mieszkańców – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach przygotowuje ostateczne dokumenty do ogłoszenia przetargu – dodał UM.

Według magistratu najważniejszą informacją jest to, że udało się pozyskać warunki przyłączenia obiektu do sieci dystrybucyjnej spółki PGE Dystrybucja. Instalacja oprócz produkcji ciepła będzie również wytwarzać prąd.

Jak będzie przebiegał proces inwestycyjny? Instalacja zostanie zrealizowana w formule „pod klucz”. Inwestycja obejmie cały proces związany z projektowaniem, dostawą i wykonawstwem oraz uruchomieniem i przekazaniem do eksploatacji – dopowiedział ratusz.

Na podstawie um.suwalki.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu