Przetarg na budowę spalarni w Suwałkach

Spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach (PGO) ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów. Jak podał Urząd Miejski w Suwałkach (UM), koszt jej wykonania szacowany jest na blisko 130 mln zł. Nowoczesna instalacja ma powstać w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach (PEC-u). W procesie spalania odpadów ma ona produkować ciepło oraz energię elektryczną. Obiekt ma powstać do końca 2026 r.

Budowę spalarni w Suwałkach poprzedziło oddanie do użytku instalację do doczyszczania odpadów

– W ostatnich dniach dużo dzieje się w Suwałkach jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami. Dokładnie 28 listopada, uruchomiliśmy wartą ponad 33 mln zł instalację do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Linia sortownicza wraz z zupełnie nową halą powstały w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami. Blisko 18 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony ŚrodowiskaCieszę się, że taka nowoczesna instalacja powstała w Suwałkach. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko. Dziękuję tym osobom, które pomogły nam w procesie inwestycyjnym przychylnie patrząc na realizację naszego pomysłu. Mam nadzieję, że cała hala wraz z maszynami będzie służyć nam przez długie lat – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Przy okazji UM wskazał, jak wyposażona jest linia sortownicza. Zainstalowano w niej m.in. rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać trzy frakcje odpadów i dwa separatory żelaza. Do tego sortownia posiada separator służący np. do podziału butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowców płaskich np. karton, papier, czy folia. Elementem jej wyposażenia jest również prasa hydrauliczna do belowania surowców wtórnych.

Ogłoszony przetarg na budowę spalarni w Suwałkach

W ostatnich dniach został też ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów. Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 128 mln zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka – podał UM.

– Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u. I ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową Miasta Suwałki. Instalacja będzie również produkowała prąd – podkreśla prezydent Suwałk.

Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok. 9 tys. ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2, za które trzeba zapłacić. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Paliwem będą odpady pochodzące od mieszkańców miasta – podkreśla UM.

Nowa kampania edukacyjno-informacyjna

Magistrat zaznacza przy tym, że równolegle Miasto realizuje nową kampanię edukacyjno-informacyjną o konieczności segregowania odpadów i płynących z tego korzyściach. Rodzina „SUwalczaków” pojawiła się na ulotkach dostarczonych do suwalskich domów. Jest ona też widoczna na plakatach w przedszkolach i szkołach oraz na wszystkich przystankach komunikacji miejskiej. Prowadzona jest też kampania w mediach społecznościowych.

Idea SuperBohaterów ma przyciągnąć uwagę młodych mieszkańców, którzy uwielbiają postacie z komiksów. W nieco starszych obudzić chęci bycia herosem, który uratuje miasto przed inwazją wszechobecnych odpadów.

Na podstawie um.suwalki.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu