Spalanie odpadów w domowych piecach

Spalanie odpadów w domowych piecach

„Pamiętajmy o zakazie spalania odpadów!” – apeluje Straż Miejska (SM) w Elblągu.

Elbląscy strażnicy miejscy informują, że wraz z rozpoczętym sezonem grzewczym ruszyły kontrole palenisk na terenach nieruchomości, w mieszkaniach i w przedsiębiorstwach, na podstawie obserwacji własnej oraz informacji od mieszkańców.

Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów powinny liczyć się z surowymi sankcjami – podkreśla SM w Elblągu.

Jak zaznaczają elbląscy municypalni spalanie odpadów jest wykroczeniem, które określa art. 191 ustawy o odpadach. Jest ono zagrożone mandatem w wysokości od 20 do 500 zł lub karą grzywny w wysokości do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu. Jednocześnie elbląska SM podkreśla, że udaremnianie lub utrudnianie kontroli, zgodnie z art. 225 Kodeksu Karnego, jest przestępstwem i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.

Według informacji podanej przez elbląską SM, od 1 września do 24 października tamtejsi strażnicy miejscy podjęli 32 interwencje dotyczące spalania odpadów i wystawili za to wykroczenie 13 mandatów.

Spalanie odpadów w domowych piecach – problem nie tylko Elbląga

Jednak spalanie odpadów to nie tylko problem Elbląga. Z wykroczeniami tego typu do czynienia mają także funkcjonariusze Straży Miejskiej w Rybniku. W ostatnim czasie strażnicy ujawnili tam dwa przypadki termicznego przekształcania odpadów.

W pierwszym z nich spalane były płyty meblowe. Strażnicy pełniący patrol w dzielnicy Ligota wyczuli charakterystyczny zapach palonych odpadów. Odnaleźli budynek mieszkalny, gdzie z komina wydobywał się dym. Podczas kontroli okazało się, że właściciel spalał płyty meblowe. Twierdził, że jest to drewno i nie wiedział, że spalanie płyt jest zabronione.

Funkcjonariusze wytłumaczyli mężczyźnie z czego produkuje się płyty meblowe i dlaczego zabronione jest ich spalanie. Sprawcę ukarali mandatem w wysokości 500 zł.

Drugie wykroczenie ujawniono w dzielnicy Radziejów. Tam 57 letni mężczyzna do pieca wrzucił odpady plastikowe. Za ten czyn jego także strażnicy ukarali maksymalnym mandatem w wysokości 500 zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez SM w Elblągu i sm.rybnik.pl

fot. SM w Elblągu

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny