popiół do kontroli

Spalanie odpadów – popiół do kontroli

Straż Miejska w Bydgoszczy (SM) zaznacza, że zbliżający się sezon grzewczy wiązać się będzie ze zdecydowanym wzrostem zgłoszeń mieszkańców dotyczących dymiących kominów.

Bydgoscy municypalni zaznaczają jednak, że wbrew panującemu przekonaniu, w świetle obowiązujących przepisów, sam dym nie jest równoznaczny z popełnieniem wykroczenia przez właściciela domu lub mieszkania.

Spalanie odpadów – strażnicy pobierają popiół do kontroli

Wynika to bowiem z tego, że przepisy zabraniają na terenie nieruchomości spalania odpadów. Tymczasem, jak zaznacza SM, dym powodować może również niskiej jakości paliwo, przestarzałe lub utrzymane w złym stanie kotły centralnego ogrzewania. Oznacza to zatem, że strażnicy po otrzymaniu zgłoszenia muszą zweryfikować, co jest przyczyną silnego dymienia.

Właśnie w tym celu funkcjonariusze SM rozpoczęli kontrole z wykorzystaniem sprzętu do pobierania próbek z paleniska. Próbki te poddawane są szczegółowej analizie w ramach współpracy z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym (CLP-B). Na podstawie wyników analizy możliwe jest udowodnienie spalania odpadów w domowych paleniskach.

W przypadku spalania odpadów w domowych paleniskach w pobranych próbkach popiołu można bowiem wykazać obecność substancji chemicznych niewidocznych gołym okiem. W takich przypadkach sprawcy wykroczeń nie unikną kary. Za przedmiotowe wykroczenie grozi grzywna w drodze mandatu karnego do 500 zł. lub skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego – zaznacza bydgoska SM.

Straż Miejska podkreśla, że strażnicy prowadzą kontrole zarówno w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców, jak również na podstawie własnych obserwacji. Warto też pamiętać, że uniemożliwienie przeprowadzenia strażnikom takiej kontroli jest przestępstwem i w takim przypadku sprawa zostaje przekazana Policji.

Na podstawie strazmiejska.bydgoszcz.pl

fot. SM w Bydgoszczy

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

reklama