Spalanie odpadów

Spalanie odpadów naważyło im problemu

W środę 28 lutego strażnicy miejscy interweniowali w jednym z mieszkań przy ulicy Grunwaldzkiej, w sprawie spalania odpadów w piecu – informuje Straż Miejska w Elblągu (SM).

Kontrolując instalacje grzewcze mieszkańców i sprawdzając czym palą w piecach i kotłach, funkcjonariusze elbląskiej SM natrafili na spalaną w kominku… wagę łazienkową.
Jej plastikowe części zdążyły się niestety wypalić, a elementy metalowe zalegały w palenisku. Właściciele mieszkania w dziwny sposób chcieli pozbyć się problemowej wagi, nie widząc przy tym nic nagannego w swoim postępowaniu.

Spalanie odpadów zakończone mandatami

Takie sytuacje są niedopuszczalne, dlatego mężczyzna, który w tym przypadku popełnił wykroczenie przeciw art. 191 ustawy o odpadach został ukarany mandatem karnym.
Przy tej okazji SM przypomina, że od początku roku elbląscy municypalni przeprowadzili 151 interwencji dotyczących spalania odpadów i wystawili 38 mandatów.

Jednocześnie, ku przestrodze, strażnicy prezentują listę przedmiotów – odpadów, których nie wolno spalać. Są wśród nich wymienione plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczna skóra, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Strażnicy podpowiadają, że w gospodarstwach domowych – poza opałem – można spalać tylko papier, tekturę i drewno, a także opakowania z papieru, tektury i drewna oraz odpady z gospodarki leśnej.

Straż Miejska przypomina przy tym, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 ustawy o odpadach, które zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 5000 zł., gdy sprawa trafi do sądu. Natomiast w przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez SM w Elblągu

fot. SM w Elblągu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama