Śmieciowe wyzwanie w Katowicach

Śmieciowe wyzwanie w Katowicach

Katowice podejmują wyzwanie Trash Challenge i do udziału w nim zapraszają mieszkańców. „Posprzątajmy wspólnie pięć miejsc w mieście, robiąc zdjęcie przed i po akcji. Na całym świecie ludzie sprzątają śmieci i się tym chwalą” – podkreśla Urząd Miasta Katowice (UM).

Katowicki ratusz, wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty oraz partnerami, zaprasza mieszkańców do udziału w drugiej odsłonie akcji „SprzątaMy Dzielnice”. Rok temu akcja zaowocowała ośmioma kontenerami zebranych odpadów.

Sukces ubiegłorocznej akcji przekonał nas, że warto angażować mieszkańców we wspólne dbanie o miasto. Służy temu m.in. aplikacja Naprawmyto.pl a jej efekt to ponad 4 tys. zgłoszonych przez mieszkańców problemów, które już rozwiązaliśmy. Wśród nich są m.in. dzikie wysypiska, które na bieżąco likwidujemy lub obligujemy do tego prywatnych właścicieli terenów. Konieczna jest również edukacja, bo śmieci niestety wciąż przybywa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Trash Challenge, czyli śmieciowe wyzwanie w Katowicach

Tym razem akcja SprzątaMy Dzielnice włącza się w ogólnoświatowe wyzwanie Trash Challenge – zaznacza UM. W akcji chodzi o robienie porządku w miejscach publicznych, takich jak parki, lasy, plaże itp. a następnie chwalenie się tym w mediach społecznościowych. To zabawa zapoczątkowana 5 marca tego roku przez Byrona Romána. Amerykanin udostępnił zdjęcie młodego człowieka z Gwatemali, który sam posprzątał zaśmiecony teren publiczny, fotografując się przed i po tym jak to zrobił. Román zachęcił przy tym: “Zrób zdjęcie miejsca, które wymaga sprzątania, a następnie zdjęcie po tym, jak coś zrobisz i opublikuj”. Dodał, żeby używać oznaczenia #trashtag. Wkrótce po tym tysiące ludzi opublikowało zdjęcia i filmy na Instagramie, Twitterze czy Facebooku, pokazując, że oczyszczają plaże, parki, szkoły, ulice i inne miejsca na całym świecie. Miało to być wyzwanie dla wszystkich „znudzonych nastolatków”, ale zaangażowali się w nie ludzie w każdym wieku – informuje UM.

SprzątaMy Dzielnice z integracyjnym grillowaniem

Katowice również zachęcają mieszkańców do wspólnego sprzątania miasta w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice. Jej kolejna edycja ruszyła 18 marca. Jej początek to zgłaszanie miejsc, które mieszkańcy chcieliby wspólnie posprzątać. Następnie ze wszystkich zgłoszeń mieszkańcy w internetowym głosowaniu wybiorą pięć obszarów. Ostatnim etapem będą spotkania w kwietniu i maju, podczas których mieszkańcy wspólnie posprzątają wybrane miejsca. Zakończą się one integracyjnym grillem. Za każdym razem wykonane zostanie też zdjęcie terenu przed i po sprzątaniu. Fotografia zostanie opublikowana na Facebooku, oznaczona jako #trashtag.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby włączyli się w akcję SprzątaMy Dzielnice, ale też do podejmowania własnych inicjatyw i chwalenia się tym w mediach społecznościowych. To nie tylko sposób na nudę, ale przede wszystkim na pokazanie, że nie zgadzamy się na zaśmiecanie przestrzeni publicznych – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM.

W duchu zero waste

O to by akcje sprzątania przebiegały w sposób skoordynowany zadba Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów. Spółka wywiezie też zebrane odpady. Z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Całe wydarzenie podporządkowane jest idei Zero Waste – podkreśla UM.

Przed rokiem zebraliśmy z terenów zielonych w Katowicach 176 worków ze szkłem i 129 worków z plastikiem, które oddaliśmy do recyklingu, odzyskaliśmy też materiały z 15 porzuconych telewizorów, a w naszych akcjach wzięło w sumie udział 166 osób – mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Ostatnie sprzątanie w ramach projektu SprzątaMy Dzielnice odbędzie się 1 czerwca.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. UM Katowice

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama