na gdyńskich plażach

Problem pozostawiania odpadów na gdyńskich plażach

Słoneczna pogoda sprzyja rekreacji na gdyńskich plażach. Zapełniają się one odpoczywającymi turystami. Urząd Miejski w Gdyni (UM) zwrócił uwagę na temat pozostawianych na miejskich kąpieliskach śmieci.

Odpady na gdyńskich plażach – najwięcej w sezonie letnim

Problem nasila się szczególnie w sezonie letnim, gdy liczba odwiedzających plaże rośnie. Wyrzucane przez ludzi odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale mogą też być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Z przekazanych przez UM danych wynika, że od 1 stycznia do 15 maja 2024 r. zebrano z gdyńskich plaż łącznie 36,82 tony odpadów, w tym 14,04 tony odpadów komunalnych, 1,72 tony odpadów biodegradowalnych oraz 21,06 tony odpadów szklanych.

Jak wskazał UM, wyrzucone na plaży śmieci są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki, a nawet niebezpieczne odpady to niestety codzienny widok na plażach – podkreślił magistrat. Ptaki morskie należą do grupy zwierząt najbardziej narażonych na negatywny wpływ śmieci. Częsty problem stanowi także przewracanie pojemników oraz wyciąganie śmieci przez zwierzęta. Aby temu zapobiec, planowana jest wymiana obecnych pojemników na zamknięte. Plaże są na bieżąco monitorowane. W ostatnim czasie zauważając problem zwiększonego śmiecenia, zdecydowano się na zwiększenie liczby sprzątań do siedmiu razy w tygodniu. Zaplanowano również dodatkowe sprzątania w weekendy.

O porządek na plażach dba 20 osób. Używają one czterech maszyn do czyszczenia oraz grabi do napowietrzania piasku. Na plaży Gdynia Śródmieście znajduje się 100 koszy na odpady, zaś na terenie wszystkich czterech plaż ich łączna liczba to 420 sztuk.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu