siedem czerwonych pojemników

Siedem czerwonych pojemników stanie w Świdnicy

Firma MB Recycling oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko ustawią nieodpłatnie na terenie Świdnicy siedem czerwonych pojemników, czyli specjalistycznych kontenerów, na odpady elektryczne i elektroniczne.

W Świdnicy stanie siedem czerwonych pojemników na elektroodpady

W poniedziałek, 21 grudnia Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy i Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recycling, podpisali umowę o współpracy w tej sprawie – poinformował Urząd Miejski w Świdnicy (UM).

Dzięki podpisanemu porozumieniu świdniczanie zyskali możliwość szybkiego pozbycia się ze swoich domów i mieszkań niepotrzebnych i zużytych sprzętów gospodarstwa domowego czy też baterii, telefonów komórkowych. Trafią one do czerwonych pojemników i będą ponownie wykorzystane, bez szkody dla przyrody. Lokalizacja pojemników w każdej części miasta sprawi, że zbiórka zużytego sprzętu małogabarytowego stanie się znacznie wygodniejsza – mówi prezydent Moskal-Słaniewska.

Siedem czerwonych pojemników w parze z edukacją ekologiczną

Wspólnie ze wspomnianą Fundacją, miasto co roku prowadzić będzie akcje dotyczące edukacji ekologicznej. To m.in. „Szkolne Centrum Recyklingu”, czyli projekt współpracy ze szkołami w zakresie udostępniania materiałów edukacyjnych dla uczniów, w tym z wykorzystaniem Internetu. Magistrat dodaje, że w ramach współpracy przeprowadzone zostaną szkolenia, w szczególności w szkołach, przedszkolach i klubach seniora. Zaplanowane zostaną również konkursy dotyczące ochrony środowiska i recyklingu.

Gmina zapewnia system zbierania i zagospodarowania elektrycznych odpadów poprzez cykliczne zbiórki, które organizowane są z firmą AG-EKO. W tym roku wspólnie zebraliśmy 8 ton odpadów. Umożliwiamy także ich przekazywanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów – przez ostatnie 12 miesięcy oddano ich tam ponad 18 ton! Nawiązanie współpracy z firmą MB Recycling umożliwi mieszkańcom łatwiejsze wyzbywanie się sprzętu małogabarytowego, a dzięki Fundacji „Odzyskaj Środowisko” będziemy prowadzić akcje ekologiczne, które na pewno wzbogacą dotychczasową ofertę dla świdniczan – mówi Krystian Werecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Opadami UM.

Do jakiego rodzaju odpadów dostosowanych jest siedem czerwonych pojemników?

Świdnicki magistrat wylicza również, jakie odpady mieszkańcy będą mogli wrzucać do pojemników, które pojawią się na ulicach miasta w ramach zawartej współpracy. Należy do nich sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, czyli: odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, a także sprzęt wentylujący, żelazka i tostery. Czerwone pojemniki są też przeznaczone na noże i czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, a także urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała. Mieszkańcy mogą tam również wrzucać kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery, sprzęt wideo i hi-fi, a ponadto instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki i sprzęt sportowy (komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd.), czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, a także małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Pojemniki mogą także przyjąć małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, a ponadto telefony komórkowe, sprzęt GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste oraz drukarki i telefony. Można tam wrzucić również zużyte baterie i akumulatory.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. W. Bąkiewicz/UM w Świdnicy

reklama

reklama

reklama

reklama