Sesja poświęcona uchwale „śmieciowej”

Sesja poświęcona uchwale „śmieciowej” 27 stycznia br., czyli łódzkich perypetii z opłatą śmieciową ciąg dalszy

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej” dla Łodzi. Jak zaznaczył Urząd Miasta Łodzi (UM), stosowne pismo w tej sprawie trafiło wczoraj (20 stycznia 2021 r.) do Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej.

Sesja poświęcona uchwale „śmieciowej” – w oczekiwaniu na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO)

14 stycznia przedstawiliśmy projekt uchwały, regulującej zasady opłat za odbiór odpadów wzorowany na uchwale, która od 10 miesięcy funkcjonuje w Zgierzu. Niespodziewanie zareagowała RIO, która poinformowała zgierskich radnych, że będzie analizować zapisy w ich uchwale śmieciowej i jutro zdecyduje czy nie zaskarżyć jej do sądu administracyjnego. Dlatego zdecydowałam się zdjąć z porządku obrad dzisiejszej sesji przygotowany przez nas projekt, ponieważ mamy uzasadnione obawy, że zostałby zaskarżony albo uchylony przez RIO. Przypomnę, że od początku przyświecają nam dwa cele: chcemy uchronić mieszkańców przed wysokimi opłatami oraz uszczelnić system, bo dziś nie wszyscy, którzy śmieci produkują płacą za nie. Mogliśmy to osiągnąć wiążąc opłaty za śmieci ze zużyciem wody, identycznie jak w Zgierzu, ale nagle RIO uznała, że zgierskie prawo wymaga analizy. Po 10 miesiącach funkcjonowania w obrocie prawnym… – powiedziała wczoraj Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Sesja poświęcona uchwale „śmieciowej” z uwzględnionymi uwagami RIO

Wiceprezydent dodała też, że podczas nadzwyczajnej sesji łódzcy radni dostaną do dyskusji projekt, uwzględniający uwagi jakie zgłosiła teraz RIO do zgierskiego prawa. – Chodzi o nieruchomości mieszane, gdzie lokale mieszkalne będą rozliczane w zależności od zużycia wody a użytkowe – od wielkości pojemnika oraz o lokale nieopomiarowane, czyli pozbawione wodomierzy, które będą rozliczane systemem „od osoby” – wyjaśniała i dodała: – Mam nadzieję, że sesją za tydzień zakończymy tę przepychankę z RIO i łodzianie wreszcie będą wiedzieć, w jaki sposób będą rozliczani i ile będą płacić.

Sesja poświęcona uchwale „śmieciowej”. Polityczna gra RIO?

Kwestie merytoryczne nie mają już znaczenia, mam wrażenie, że RIO stała się graczem w całej tej grze, graczem politycznym, który próbuje za wszelką cenę uniemożliwić wprowadzenie jakiegokolwiek rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami. RIO, zaraz po naszej konferencji, kiedy zapowiedzieliśmy poddanie pod głosowanie radnych nowej uchwały skopiowanej na zgierskiej, na jutro zapowiedziało swoje kolegium które przeanalizuje prawo obowiązujące od 10 miesięcy w Zgierzu! RIO zagrało jak szuler w grze w karty, wyjęło jokera dając jasny sygnał, że cokolwiek dziś radni w Łodzi przyjmą RIO to uchyli bo zgierską uchwałę skieruje do sądu. Prawdopodobnie, bo decyzja będzie jutro. To jest czysta polityka według mnie – skomentował wczoraj przewodniczący Rady Miejskiej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama