Urząd Miejski w Gdańsku (UM) przekazał, że w mieście ruszyła kampania edukacyjna, dotycząca właściwej segregacji odpadów szklanych. Właściwie sortowane szkło może być wykorzystywane ponownie. Szklane odpady trafiające na składowiska lub w przydrożne krzaki, będą się rozkładały nawet 4 tysiące lat.
Jak przebiega sortowanie odpadów szklanych?
Obecnie technologia pozwala jedynie na manualne wysortowanie opakowań szklanych ze strumienia odpadów resztkowych. To najmniej skuteczna metoda odzysku szkła na instalacji sortowniczej – podał UM. Butelki i słoiki tłuką się w transporcie. Sprawia to, że nie mogą być skutecznie wydzielone w trakcie segregacji manualnej. Potłuczone kawałki szkła są zwykle mniejsze niż średnica oczek w sitach bębnowych wtórnych i razem z tzw. frakcją podsitową (poniżej 80 mm) trafiają do kompostowni. Następnie trafiają na kwaterę składowania. Według prowadzonych analiz, odpady szklane stanowią do 9% tej frakcji. Większe fragmenty stanowią z kolei tzw. pre-RDF. Przekazuje się je spalarniom odpadów.
– Szkło trafia do Zakładu Utylizacyjnego w dwóch formach. W odpadach resztkowych i z tego strumienia jesteśmy w stanie odzyskać maksymalnie 10% szkła, także w większości jest to niestety surowiec stracony. Druga forma to jest szkło, które pochodzi z selektywnej zbiórki i jest wrzucane do zielonego pojemnika. Bardzo ważne jest, aby szkoło trafiało do nas w możliwie jak najczystszej formie, aby jak największa jego część trafiała do recyklingu – skomentował Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Skutecznie wysortować można tylko nieliczne opakowania w całości. Są to zwykle butelki po napojach i słoiki po żywności. Stanowią one około 1% odzysku z odpadów resztkowych trafiających na instalację – przekazał UM.
Segregacja odpadów szklanych – co wrzucać do zielonego pojemnika?
Nie każdy rodzaj szkła powinien trafić do zielonego pojemnika. Szkło hartowane, duraleks, kryształy, czy nadtłuczone talerze, nie nadają się do recyklingu. Powinno się je wyrzucać do pojemnika na odpady resztkowe, podobnie jak zbite lusterka i szkła okularowe. Stare okna i lustra należy dostarczyć do PSZOK-u. Z kolei szklane świetlówki oraz żarówki LED powinny trafić do kontenera na elektroodpady.
– Bardzo istotne jest, abyśmy segregowali szkło w sposób prawidłowy. Do zielonego pojemnika powinny trafić tylko i wyłącznie butelki oraz słoiki. Pamiętajmy, że takie elementy, jak szyby, lustra, porcelana, różnego rodzaju naczynia żaroodporne, z uwagi na to, że mają zupełnie inne właściwości chemiczne, niestety nie nadają się do recyklingu. W związku z tym ich obecność w zielonym pojemniku zanieczyszcza ten surowiec i utrudnia proces recyklingu – powiedziała Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Czynniki utrudniające proces recyklingu szkła
Jak przekazał UM, ponad 5% z ok. 15 tys. ton selektywnie zbieranych opakowań szklanych, trafiających do zakładu w ciągu roku, stanowią różnego rodzaju zanieczyszczenia. To głównie foliowe siatki i worki. Trudno usunąć je w trakcie doczyszczania surowca. Magistrat zaapelował o wyrzucanie odpadów szklanych bez dodatkowych opakowań.
– Najefektywniej proces przebiega, gdy na instalację trafiają całe opakowania, jednak nawet potłuczone szkło łatwiej nam wysortować, niż usunąć ze strumienia szklanych odpadów folię i inne zanieczyszczenia – podkreślił Wojciech Krzykalski, kierownik Działu Sortowania.
Pozostałości dżemów, soków, a także nieopróżnione słoiki służące wcześniej za popielniczki lub podręczne śmietniki mocno utrudniają proces doczyszczania szkła –zaznaczył UM. Magistrat przekazał też, że odpady szklane powinno się opróżnić i pozbawić nakrętek oraz korków. Nie powinno się jednak ich myć.
Na podstawie media.gdansk.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)