Rzeczy wcale nie muszą się marnować – przekonuje Urząd Miasta Chorzów (UM). Magistrat podkreśla, że zawsze można dać im drugie, trzecie, lub nawet czwarte życie. Właśnie z tą myślą, przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów SORCiK w Chorzowie Batorym powstał punkt pn. „Rzeczownik – drugie życie rzeczy”. Powstał on w duchu zero waste oraz w trosce o środowisko przyrodnicze – zaznacza UM.
Łączenie przyjemnego z pożytecznym
– To takie łączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony można bezpłatnie zdobyć bardzo ciekawy i przydatny przedmiot, a z drugiej można uporządkować swoje rzeczy poprzez oddanie tych, z których już nie korzystamy. Udostępniając ten punkt przede wszystkim dbamy o ekologię, ale, jako Miasto, możemy też zaoszczędzić na wywozie i utylizacji tych przedmiotów – przyznaje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.
„Rzeczownik – drugie życie rzeczy” – do punktu działającego pod taką nazwą można przynosić rzeczy, które są już niepotrzebne. Jednak ich stan musi pozwalać na ponowne wykorzystanie. Dzięki temu minimalizowane jest zjawisko gromadzenia się odpadów w mieście. Przedmioty do punktu mogą dostarczać wyłącznie mieszkańcy Chorzowa, lecz do ich pobierania spełnienie tego warunku nie jest już konieczne.
Jakie przedmioty przyjmuje „Rzeczownik – drugie życie rzeczy”?
„Rzeczownik” przyjmuje meble o niewielkich rozmiarach (np. krzesła, fotele, stoliki, szafki), sprzęt i artykuły gospodarstwa domowego. Można w nim pozostawić również zabawki (wyłącznie przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia) i akcesoria dziecięce (np. wózki). „Rzeczownik – drugie życie rzeczy” przyjmuje też artykuły dekoracyjne i książki.
Punkt działa w środy i piątki od godziny 11 do 15. We wtorki i czwartki można go odwiedzić w godzinach od 14 do 18, a w soboty od 11 do 14. Przywożone do niego we własnym zakresie przedmioty powinny być czyste, sprawne (muszą zachowywać swoje funkcje, do których zostały przeznaczone). Muszą być też bezpieczne w użytkowaniu. Ich stan jest poddawany stosownej ocenie, którą przeprowadza prowadzący punkt. Następnie zdjęcie i krótki jego opis trafiają do grupy „Rzecznik drugie życie rzeczy” na portalu społecznościom Facebook. Taka prezentacja zdecydowanie ułatwia zdobycie przydatnych rzeczy – przekonuje UM.
Regulamin funkcjonowania „Rzeczownika” dostępny jest na stronie mieszkancy.chorzow.eu.
fot. 2 x UM Chorzów