Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów instalacji

W Porcie Czystej Energii, powstającej gdańskiej spalarni odpadów, rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna – czysta para wodna. Słyszalne będą też świsty i huki – zapowiada Port Czystej Energii (PCzE), spółka komunalna Miasta Gdańska. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji – zapewnia PCzE.

Z czym wiąże się przygotowanie do rozruchów instalacji?

– Po wysuszeniu wymurówki i alkalicznym gotowaniu kotła, które przeprowadziliśmy w listopadzie, nastąpi kolejny planowany etap prac. Niezbędne jest przedmuchanie rurociągu, prowadzącego docelowo do turbiny, własną parą z kotła. Proces ten ma duże znaczenie dla późniejszej bezawaryjnej pracy turbiny. Prawidłowe wykonanie tej operacji umożliwi przejście w fazę rozruchu elektrociepłowni – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Zarządu PCzE.

Do przedmuchiwania rurociągu wykorzystana zostanie para wodna wytworzona przy użyciu palników zasilanych lekkim olejem opałowym. W wyniku dmuchania parowego z wewnętrznych powierzchni rur zostaną usunięte wszelkie zanieczyszczenia, w tym rdza. W tym czasie z tłumika, na końcu rurociągu – przed turbiną, będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym. Później emitowana będzie, coraz mniej widoczna, czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. Mieszkańcy okolicznych osiedli nie muszą się jednak niepokoić, ponieważ to normalne, standardowe zjawiska na tym etapie prac – przekonuje PCzE. Spółka dodaje, że w celu ograniczenia hałasu, na końcu rurociągu prowadzącego docelowo gorącą parę do turbiny, został zamontowany specjalny tłumik.

Coraz bliżej gorących rozruchów instalacji

– Ten etap prac to znak dla wszystkich, że zbliżamy się do gorących rozruchów instalacji. Proces jej przygotowania do pełnej funkcjonalności przebiegać będzie wieloetapowo. Po etapie testów pojedynczych urządzeń, nadchodzi czas na rozruch całej instalacji. Najpierw będzie to proces prowadzony jeszcze bez odpadów, a następnie w pierwszym kwartale przyszłego roku już z odpadami. Kolejną ważną fazą będą testy związane ze współpracą Portu Czystej Energii z sieciami energetycznymi – miejską siecią ciepłowniczą i krajowym systemem elektroenergetycznym – informuje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Rozpoczęcie dmuchania parowego zaplanowane jest od poniedziałku 18 grudnia 2023 r. i potrwa 2-3 tygodnie. Całkowity czas uzależniony jest od stopnia oczyszczenia rurociągu. Operacja będzie się odbywała od dwóch do czterech razy dziennie. Każdy przedmuch potrwa blisko dwie minuty – zaznacza PCzE.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. PCzE

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu