Rowerowy upcykling

Rowerowy upcykling w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski nakręca się na upcykling rowerowy! – podkreśla firma Eneris. Od połowy maja w mieście odbywa się zbiórka starych, niepotrzebnych rowerów, które po naprawieniu zostaną przekazane potrzebującym, a w planach jest też wypożyczanie ich mieszkańcom jako „darmowe rowery miejskie”.

Wspólna akcja inicjatywy społecznej Gorzów To MY, ENERIS Surowce i Zakładu Karnego w Gorzowie nakręciła sporo gorzowian, którzy oddali już ponad 50 jednośladów. Ale to – jak zaznacza ENERIS – nie koniec, bo zbiórka rowerów potrwa do końca września.

Uruchomić system darmowych rowerów miejskich

Akcja #NakręconyGorzów została wymyślona przez inicjatywę społeczną Gorzów To MY, która we współpracy z gorzowskim oddziałem ENERIS Surowce i Zakładem Karnym w Gorzowie postanowiły nadać nowe życie bezużytecznym, starym czy zepsutym rowerom. Jednoślady są zbierane i przechowywane w hali udostępnionej przez ENERIS przy ul. Podmiejskiej do końca września, a potem będą naprawiane i odnawiane przez więźniów.

Zachęcamy mieszkańców Gorzowa do przekazywania swoich nieużywanych „składaków”, „górali”, „wyścigówek”, damek czy rowerów dziecięcych. My razem z naszymi partnerami je odnowimy, czyli nadamy nową wartość, aby mogły służyć innym, przede wszystkim potrzebującym z domów zastępczych, rodzin wielodzietnych, czy pogotowia opiekuńczego. Nakręciliśmy już sporo gorzowian do oddawania 2 kółek i liczymy, że do końca września zbierzemy ich naprawdę dużo, a wtedy będziemy mogli uruchomić miejski system darmowych rowerów dla mieszkańców – podkreśla Marek Rybka z inicjatywy społecznej „Gorzów To MY”.

Jak zaznacza ENERIS, akcja cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gorzowa. Dobry przykład dał np. Władysław Komarnicki, senator RP i honorowy prezes Stali Gorzów, który przekazał dwa jednoślady.

Mieszkam w Gorzowie i od wielu lat pracuję na rzecz rozwoju tego miasta. Włączenie się do akcji polegającej na zbiórce nieużywanych rowerów było z mojej strony oczywiste. Zachęcam też innych do działania, bo dzięki temu mamy możliwość zrobienia czegoś dla siebie, dla innych i dla środowiska. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gorzowa zaangażują w tę inicjatywę oraz inne działania społeczne i ekologiczne bo razem możemy zmienić miasto na lepsze! – powiedział Władysław Komarnicki, senator RP.

Rowerowy upcykling i co dalej!

Akcja #NakręconyGorzów ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości powstających odpadów w mieście, promowanie idei upcyklingu, czyli ponownego wykorzystania bezużytecznych przedmiotów i nadania im nowej wartości oraz budowania solidarności społecznej i zaangażowania w działania na rzecz rozwoju Gorzowa Wielkopolskiego.

Od początku trwania zbiórki udało się nam zebrać ponad 50 rowerów. Reakcja mieszkańców pozytywnie nas zaskoczyła, widać, że trafiliśmy w ich potrzeby – pomagania innym, możliwości oddawania niepotrzebnych przedmiotów, a dodatkowo chęci uatrakcyjnienia miasta i korzystania z systemu miejskich rowerów. Dbamy więc o zdrowie mieszkańców, ich dobre samopoczucie oraz o środowisko, pokazując na przykładzie rowerów, że zużyte przedmioty można naprawiać, a nie od razu wyrzucać – podsumował Tomasz Bielański, dyrektor oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak będzie wyglądał rower miejski? Jego prototyp będzie można zobaczyć 15 czerwca podczas Dni Gorzowa. W czasie imprezy będzie m.in. prowadzona zbiórka jednośladów w ramach akcji #NakręconyGorzów. Dodatkowo każde dziecko i dorosły będą mogli osobiście zaprojektować swój wymarzony miejski rower.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ENERIS

fot. ENERIS

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny