Składowisko odpadów

Rekultywują składowisko odpadów

Zamknięte już składowisko odpadów w Ścinawce Dolnej zamieni się w zielone wzgórze – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Wartość projektu rekultywacji wynosi niemal 730 tys. zł.

Składowisko odpadów będzie zielonym wzgórzem

Wsparcia na jego realizację udzielił WFOŚiGW, w formie pożyczki w wysokości ponad 360 tys. zł.

Góra odpadów jest położona w pobliżu terenów ujętych w europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 i Parku Narodowego Gór Stołowych, podaje WFOŚiGW. Hałda nie tylko psuje krajobraz, przez to, że jest położona w pobliżu rzeki Ścinawki zgraża także środowisku wodnemu. – Spływające z nieczynnego od 2011 r. składowiska substancje, mogły być niebezpieczne dla środowiska – tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Rekultywacja ograniczyła przedostawanie się odcieków do wód gruntowych i emisję gazów, m.in. metanu, do atmosfery. Zakończono już wszystkie prace budowlane, pozostało tylko wysianie traw i zasadzenie krzewów oraz drzew. Łącznie w sezonie zazieleni się tam 372 rośliny. Wykonane prace przez spółkę Radkowskie Usługi Komunalne to m.in.: odgazowanie składowiska, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających.

Uporządkowano skarpy i wierzchowiny składowiska oraz uszczelniono je, zabezpieczając przed wodami opadowymi. Wykonano również warstwy odwadniające i nawieziono dwumetrową warstwę ziemi.

W ramach prac rekultywacyjnych wybudowano dziewięć studni odgazowujących.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW

fot. Radkowskie Usługi Komunalne

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny